Mockbuster = postrach DVD?

Jistě víte co je blockbuster, je to film který stál spoustu peněz a ještě více peněz je vynaloženo na jeho propagaci, takže na nás koukají hlavní postavy doslova z každého rohu. Má skvělé efekty, obsazení nabité hvězdami a na režisérské sesli sedí nějaký známý rejža. A většinou je výdělečný, protože spousta lidí ho prostě pod tíhou reklamy musí vidět. Ale co je to sakra mockbuster?

Mockbuster je jednoduše řečeno něco jako pijavice, je to falešný blockbuster, který se přiživuje na aktuálním kino hitu. Má podobný přebal DVD, podobné plakáty a často velmi podobný název. Například Transformers a Transmorphers, dva názvy skoro totožné, ovšem skrývá se za nimi něco zcela jiného. Zatímco Transformers Michaela Baye jsou nadupány efekty, stály spoustu peněz a plní kina (což samozřejmě nezaručuje že je film dobrý…), tak Transmorphers jsou narychlo natočeným ultralevným filmem a s původními Transformers toho mají společného pramálo. Jenže vydělávají, společnost Asylum by o tom mohla vyprávět.

Princip mockbusteru je ten, že sází na nepozornost a nebo jednoduše na oblíbenou lidskou blbost. Představme si modelovou situaci, v kině zrovna proběhl nějaký známý trhák, ale vy jste se na něj nějak nedostali, proč, to není třeba řešit. Jednou si tak jdete něco koupit do obchoďáku a když se stavujete v trafice pro cigára, vidíte tam DVD právě s oním trhákem, který jste nestihli v kině. Stovku za takovou novinku? To beru. Ovšem doma vás pak čeká buďto naštvané lámaní disku, nebo pobavený úsměv z toho, jak jste se nechali nachytat. Na DVD vás totiž čeká videofilm céčkové kvality, který natočilo pár ochotníků a efekty jim k tomu dělalo desetileté dítě na tátově počítači. Podvod? Možná, nicméně společnosti zabývající se mockbustery mají velmi dobře ošetřený autorský zákon a ačkoli se tvůrci „velkého“ filmu můžou přetrhnout, nic s tím nemůžou udělat.

Když už jsme načali ty názvy, zde je pár příkladů, jak moc jsou názvy filmů až směšně podobné:

Sherlock Holmes – Sir Arthur Conan Doyle’s Sherlock Holmes

Transformers – Transmorphers

The Day the Earth Stood Still (Den kdy se zastavila země) – The Day the Earth Stopped

High School Musical – Sunday School Musical

10 000 BC – 100 Milion BC

a náš oblíbený

Alien vs. Predator – Alien vs Hunter

Opravdu, ať vás napadne jakýkoliv novější filmový hit, věřte tomu, že k němu existuje tahle levná napodobenina. Ztoho plynou dvě věci, buďto se naším článkem necháte varovat a obal DVD před nákupem prostudujete, nebo se stanete fanouškem mockbusterů. Ano i tahle početná sorta lidí existuje a důvod toho, že tyto filmy vyhledávají je zcela jednoduchý, ty filmy jsou totiž tak hloupé, až jsou zábavné o čemže se můžete přesvědčit v následující ukázce. Ne, toto není mockbuster, ale je to nejznámější film společnosti Asylum, na který si vydělala právě mockbustery.

[youtube id=“I16_8l0yS-g“ width=“600″ height=“350″]

Autor: Martin

Pracující student elektrotechniky, která ho ale zoufale nebaví, snažící se tvořit všemi dostupnými prostředky jakýkoliv druh umění. A pořád nemá na nic čas.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *