3D filmy – dobro nebo zlo?

3D filmy - dobro nebo zlo?

3D filmy - dobro nebo zlo?Hollywoodská produkce se v posledních pár letech doslova zbláznila do třetího rozměru. Všechno musí být ve 3D, protože pokud to nebude ve 3D, nebude to dostatečně cool, aby to přilákalo lidi do kina. Což teda může být na jednu stranu dobré, ale jako ke všemu existuje nějaká druhá strana, i tenhle trend má negativní dopad a to především na kvalitu vypouštěných filmů. Nic se nemá přehánět a to ani třetí rozměr. V tomhle článku se podíváme na nějaká ta pro a proti trojrozměrných filmů.

Filmy při jejichž sledování koukáte kromě plátna taky okolo sebe jsou opravdu parádní zážitek, pokud jsou 3D efekty na solidní úrovni. Ovšem ne všechno co se na plátna vypustí tuhle podmínku splňuje. Dodnes vzpomínám například na hodně podprůměrný remake zombie klasiky George Romera Noc oživlých mrtvol 3D, kde byly v celém filmu asi tak dva efekty. Stejně se na to každý koukal kvůli kapitánu Spauldingovi. Existuje celá řada filmů, které mají za názvem 3D úplně zbytečně a jsou to jen taháky k půldruhé hodině nudy. Jmenovat je nemá smysl. Jsou to jen konzumní výrobky vezoucí se na současném trendu. I když je pochopitelné, že když už mám debilní film, tak do něj nacpu pár 3D efektů ať lidi v kině čumí a třeba přitom zapomenou na zoufalou špatnost toho zbytku (kdysi se k tomuhle efektu používala notná dávka ženského poprsí). Co už je ale nepochopitelné je to, že často bývají špatné i ty efekty.

De facto současná 3D mánie není až tak špatná jak si velká část filmových fandů myslí. Mnohem horší zlo jsou přece špatné remaky výborných starších klasik, nebo ne? I když ty vlastně taky bývají ve 3D… Jediný problém je jen v tom, že 3D je až moc. Jdete do kina, kouknete se co hrají a za každým druhým názvem je dodatek 3D. Přitom bych se třeba na film podíval raději v normální „placaté“ formě v původním znění. Jenže všichni asi víme jak je to s titulkama ve 3D obrazu. Donutí vás to šilhat až si vyšroubujete oční bulvy a proto jsou 3D filmy většinou s českým dabingem, jehož kvalita šla ale v posledních dvaceti letech fakt rapidně dolů.

3D filmy mají i velkou výhodu a to pro všechny. Dostávají totiž do kina lidi, kteří tam nepáchli několik (desítek) let, takže i když jste byli zvyklí upirátit si všechno z internetu, na premiéru filmu ve 3D si do kina zřejmě zajdete. Protože i když máte opravdu hodně velkou televizi, 3D efekty v kině budou vždycky lepší. Něco jako srovnávat Trabanta s Mercedesem. Z větší návštěvnosti v kinech plynou větší příjmy a kde je zisk, tam se vyrábí dál a měla by se zlepšovat kvalita. Tedy čistě teoreticky.

Autor: Martin

Pracující student elektrotechniky, která ho ale zoufale nebaví, snažící se tvořit všemi dostupnými prostředky jakýkoliv druh umění. A pořád nemá na nic čas.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *