Michael Jackson

Myslím, že co se týká této osobnosti, není snad nikdo na světě, kdo by ho aspoň trochu neznal nebo nevěděl, o koho jde. Je to slavný americký zpěvák a skladatel. Pochází z devíti sourozenců a narodil se 29.8.1958 v Gary ve státě Indiana. Byl to hlavně zástupce konvenčního popu a taneční hudby. Určitě nikdo nezapomeneme na jeho taneční cítění.

Autor obrázku: Abi Skipp

Od roku 1967 vyl členem skupiny Jackson 5. Jeho otec velmi dbal na jeho úspěšnou kariéru a image skupiny. Jeho otec sám toužil po úspěchu, kterého nedosáhnul a tak své syny, říká se, že někdy až agresivně učil tančit. Pokud někdo choreografii pokazil, dostal výprask. Ovšem říká se, všechno zlé je k něčemu dobré, a skupina v žebříčcích stoupala výš a výš po podepsání smlouvy s Motown. Roku 1968 se z bratrů staly celonárodní superhvězdy.

Po nějakém čase se Michael dal na sólovou dráhu zpěváka. Nejznámějčí album Got To Be There a Ben (1972). Období jeho velkých sólových úspěchů začíná kolem roku 1979, kdy vychází album Off The Wall. V roce 1982 začíná spolupracovat s Rodem Temperotem a vzniká píseň, kterou všichni dobře známe, Thriller. Tato píseň je největším a nejhranějším hitem dodnes. Další velký hit byl Billie Jean, který vznikl velmi spontánně při cestě autem.

První místa světových hitparád zaznamenává i album Bad, které přišlo pět let po Thrilleru. Alba se prodalo na cca 35 miliónů. V roce 1988 vychází jeho autobiografie Moonwalker. Další vlemi úspěšné album bylo Dangerous. V roce 1993 získal cenu Grammy v kategorii legenda.

Měl také mnoho velkých turné, ale to největší a velkolepé bylo 69 koncertů pro 4 milióny diváků. Druhá polovina turné byla hořkou porážkou, protože bylo ve chvíli, kdy byl zpěvák obviněn ze sexuálního obtěžování 13ti letého chlapce. Takovýchto článků bylo v novinách a na internetu nespočetně.

Následující zpráva šokovala celou Českou republiku. Když do vabraných měst měla dorazit Jacksonova socha, sám řekl, že tam, kde se socha objeví, uspořádá koncert. V momentě, kdy se socha objevila v Praze na Letné byly domněnky potvrzeny a zpěvák zavítal do ČR i s takovou poctou, že u nás bylo turné zahájené, což se považovalo vždy za symbolické.

Poté byla dlouhá odmlka kvůli aférám znásilnění a další album bylo vydáno až v roce 2001 Invincible. Od té doby se Jackson spojoval pouze se zneužívání dětí, braním drog a osobním bankrotem. Ale Michael byl zproštěn viny a svitla mu aspoň malá naděje velkého návratu 11.2.2008 s vydáním reedice alba Thriller.

Bohužel Jackson zemřel 25.6.2009 v Los Angeles v Kalifornii na oficiální příčinu smrti selhání srdce.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *