Lupy! Všude lupy!

Lupy! Všude lupy!

Pokud tě svědí hlava a trápí tě bílé kousky kůže ve vlasech a na oblečení, bohužel budeš mít problém s lupy. A co to vlastně lupy jsou? A jak jim zabránit? Kdy se nejvíce tvoří? Kolik existuje druhů? Tyto otázky a ještě mnohem více odpoví tento článek.

50% populace

Lupy jsou celosvětovým problémem, protože na ně trpí každý druhý člověk. Jsou to buňky, které se olupují z pokožky hlavy. Za normálních okolností vypadají jako každé jiné šupinky kůže na těle, ale pokud trpíte na lupy, můžete je vidět jako obrovské množství bílého sněhu.

Autor obrázku: André Mouraux

Velký problém s lupy nastává v případě, když se pokožka hlavy začne rychleji regenerovat a nové buňky se začnou tvořit rychleji. Právě proto se pak ty staré začnou olupovat. Dalším důvodem, proč se staré buňky olupují, může být i nadměrná tvorba kožního mazu. To by nebylo až tak hrozné, protože kožní maz je přirozený a pokožku hlavy chrání, ale když je ho moc, daří se v něm kvasinkám – zejména Pitysporum ovale, který může také způsobovat rychlejší olupování starých buněk.

Pokud je příčinou tvých lupů právě Pitysporum ovale, může tě pokožka hlavy svědit a pálit.

Jak se lupů zbavit?

Zbavit se lupů je hodně obtížné. Nejdříve musíš rozlišit, který druh lupů máš.

Prvním druhem je, když máš suché malé lupy, hlavně u pěšinky. Může za to rychlejší obnova rohovinové vrstvy. Pokud máš právě tento druh lupů, mohou ti pomoct speciální šampóny pro citlivou pokožku.

Druhým typem je ten, kdy se lupy objevují všude po vlasové pokožce, produkuje se více mazu a tak jsou lupy i nalepené na vlasech. Pokud si vlastníkem tohoto typu, pořiď si pyrithion zinku, selen, kyselinu salicylovou nebo pirocton olamin. Vše seženeš ve formě tablet v lékárně. Určitě se neboj i zeptat.

Dočasné lupy

Hodně z nás trápí i tzv. dočasné lupy, které se prostě objeví a po chvíli zase zmizí. Může se jednat o špatně vypláchnutý nebo nevhodný šampón, vápenitá či tvrdá voda, nesprávné použití barvy na vlasy nebo i stres. Dále to mohou způsobit bakterie či viry při nemoci nebo nedostatek vitamínů. Většinou lupy vymizí, když napravíte jejich původce.

Jaké šampóny vybírat?

Autor obrázku: Sascha Pohflepp

Pokud tě trápí lupy, nemusíš hned běžet do drogérie a odnést si plnou tašku šampónů proti lupům, skvěle ti poslouží ty na citlivou pokožku s vhodným pH. Můžeš se zeptat i v lékárně.

Nezapomeň ale i zkoumat zadní strany přípravků, hlavně se zaměř na ty, které obsahují zinek a selen, protože tyto látky mají blahodárné účinky na lupy. To ale nejsou všechny, zaměřuj se i na polidokanol, který pokožku zklidňuje, pak na climbazol a pirocton olamin, který hubí kvasinky. Naopak se ale vyhýbej: všem konzervačním látkám, parabenům, silikonům, barvivům a parfémům. Mohly by pokožku hlavy podráždit ještě víc.

Dávej si pozor na to, jak často své vlasy myješ. Měl bys je mýt podle jejich potřeby, ale zároveň dbát na to, aby to nebylo příliš často. To totiž pokožku vysušuje a to vedlo k ještě větším problémům s lupy.

Stylingové přípravky

Měl bys vybírat i vhodný hřeben, aby nebyl moc ostrý a pokožku nedráždil. Také se vyhni kartáčování vlasů každých pět minut a fénování. Ať už suchým či horkým vzduchem, prostě to pokožku vysušuje.

Tvoje vlasy potřebují dýchat, takže zároveň zapomeň na culíky, nánosy laku, gelu či jiné výtvory. V případě nutnosti používej k fixaci jenom pěny.

Muži či ženy?

Jestli se ptáš, koho tento problém trápí více, muži jsou na tom hůře. Můžou za to hormony a vyšší produkce kožního mazu.

Lupy se mohou objevit i u dětí, ale bývá tomu většinou při ekzémovém onemocnění. Malým dětem se produkce kožního mazu nezvyšuje, dojde k tomu většinou až v pubertě.

V zimě máme více lupů

Pokud by se mělo říct, kdy mají lidé lupy nejčastěji, tak je to jednoznačně zima. Díky mrazivému počasí je pokožka mnohem více vysušená a tak se olupuje a šupinatí. Také se ale v zimě dobře daří i kvasinkám, což je další důvod vzniku lupů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *