Za volantem v mlze či v husté vánici

Je zima, a přestože jsme již několik let nezažili tu správnou zimu, při které přicházejí husté sněhové vánice, není jisté, že nemohou přijít třeba tento rok. A kdybychom se náhodou vánicím vyhnuli, stále nás může překvapit mlha, která je v zimě také velice častá. A právě tyto přírodní jevy nám mohou velice znepříjemnit jízdu v autě.

Riedelmeier / Pixabay

Nebojte se jezdit v každém počasí

Když je venku vánice anebo právě mlha, tak se spoustu lidí bojí vyjet s autem. Každopádně se jedná o situaci, která je nebezpečná, avšak pokud se budete držet určitých zásad, tak se rozhodně nebudete muset bát vyjet autem v každém počasí. Nejedná se jen o pouhé dodržování zákonů, jako je například zapnutí mlhových světel, avšak také o jiné zásady, které vám mohou cestu zpříjemnit, respektive udělat bezpečnější.

Vaše rychlost je důležitá

Pravdou je, že jednou ze zásad je rychlost. Přestože jsou dány přesné zákony na maximální rychlost, tak mnoho lidí je nedodržuje, avšak v případě, že vyjedete autem v mlze či podobném počasí, měli byste na rychlost opravdu dbát, neboť mlha naznačuje, že může být cesta i namrzlá. V těchto případech je mnohdy lepší jet i pomaleji, zejména pokud jste například na dálnici. Ovšem nesmíte zpomalit hodně, neboť pak můžete být terčem k velkému nebezpečí nejen pro sebe, ale i pro své okolí.

Jste dost daleko?

Další velmi důležitou zásadou je vzdálenost mezi auty. Rozhodně byste měli držet raději vetší odstup, protože je to velice zrádné počasí a nikdy nevíte, co to s vaším autem udělá. Odstup je důležitý pro to, abyste modli  auto bezpečně korigovat bez toho, aniž byste se báli, že narazíte do jiného vozidla. V tomto případě je velice důležité zkontrolovat si, zda opravdu máte zaplá mlhová světla, neboť ty umožňují viditelnost, zejména pro ostatní vozidla. Díky zapnutým mlhovým světlům si auta za vámi vás dříve všimne a je pravděpodobné, že se jednodušeji přizpůsobí.

Nechcete se potkat? Musíte na kraj

Nikdy nejde nehodě úplně předejít, ale existuje prvky, které vám mohou snížit riziko nehody. V případě, že vyjedete autem v mlze či husté vánici, tak je dobré držet se u kraje, tedy blíže krajnici. Tím můžete předejít srážce s protijedoucím autem. Ten sice nemusí jet nutně uprostřed, ale nemusí to být zodpovědný řidič anebo se dostane do nějaké špatné situace a auto se dostane na střed cesty. Když se držíte při kraji, je větší pravděpodobnost, že se srážce vyhnete, ovšem musíte dávat pozor na to, aby vás kraj nestáhl do příkopů.

Začátečníci, buďte doma

V případě, že jste začátečníci a řidičský průkaz máte pouze pár dní či týdnů, tak bude pro vás mnohem složitější vyjet autem v mlze či vánici, neboť ještě pořádně nevíte, co auto udělá. Jsou lidé, kteří by začátečníky ani nepustili na cesty, což je na jednu stranu logické, neboť je důležité, aby se začínající řidiči nejprve naučili auto řídit na suché cestě, ovšem i tito lidé se musí naučit, co dělat v zimě či nepříjemném počasí. Úplně ideální je, aby i začátečníci vyjeli v tomto počasí, ale aby vedle sebe měli opravdu zkušeného řidiče, který je schopný rychle a správně zareagovat.

Jezdit v mlze je nebezpečné, ale pokud se budete držet jistých zásad, tak můžete jezdit, aniž by se vám mohlo něco stát.