Královská soutěž Formule 1

Automobilové závody. Zúčastnit se jich je obrovský adrenalin, ale nám obyčejným lidem dávají pěknou dávku adrenalinu i když se na ně díváme s lahváčem z gauče. Králem mezi automobilovými závody je jistojistě Formule 1. Pokud máte jiný názor, hádat se s vámi nebudeme, protože máme pravdu. Takže jak to tedy s formulemi a závody je?

Soutěž Formule 1 byla založena roku 1946, ale co se týče automobilových závodů, jejich historie sahá až do osmdesátých let 19. Století, kdy byly ve Francii pořádány smíšené závody pro různé typy automobilů a na různý typ pohonu. Na přelomu 19 a 20 století se pak ale pořadatelé těchto soutěží rozhodli dělit auta podle hmotnosti (první technické omezení na světě), čímž vyřadili automobily poháněné jinými motory než spalovacími. K začátku dvacátého století se také vztahuje první předchůdce dnešních závodů, čímž byl Gordon-Bennetův pohár (1900-1905), který odstartoval profesionální soutěže, jak je známe dnes.

V roce 1906 uspořádal francouzský autoklub Velkou cenu francouzského autoklubu, který ve své první sezóně dodržoval pouze stávající technické omezení, tedy že auto nesmí mít větší hmotnost než jedna tuna. V dalších sezónách ale přibýval další omezení, jako maximální spotřeba, minimální hmotnost atp. Tato cena se jezdila až do roku 1909, kdy se soutěž na dva roky přerušila kvůli nezájmu automobilek. Automobilový průmysl byl ještě v plenkách a účast v těchto soutěžích pro ně byla příliš nákladná. Velká cena francouzského autoklubu se do první světové války jela už jen sporadicky (3x). Po první světové válce, ve dvacátých letech, se soutěž přejmenovala na Formule Grand Prix. Závody se jezdily pravidelně, ale stále neměly status mistrovství světa. To se změnilo až o mnoho let později, po druhé světové válce. A dostáváme s k Formuli 1.

Po válce vznikla Formule A. Sice neměla stále status mistrovství světa, ale stala se základem pro vznik Formule 1. To se stalo v roce 1947, kdy vznikl nápad uspořádat mistrovství světa, Formule A byla přejmenována na Formuli 1 a vznikla i nižší série Formule 2. Následně v roce 1949 bylo ustanoveno sedm velkých cen (Grand prix), které se staly součástí závodů mistrovství světa. A úplně první z nich byla Velká cena Velké Británie v roce 1950. Od roku 1958 pak vznikl i pohár konstruktérů. První šampionáty byly zcela pod nadvládou značky Alfa Romeo, s modelem 158 vyhrál Giuseppe Farina úplně první šampionát. Hned následující rok vyhrála opět Alfa Romeo, konkrétně Alfa Romeo 159.

Závody Formule 1 pak až dodnes doznávaly řadu změn, hlavně technického rázu. Ale řešilo se i v pozadí, například známé spory mezi FOCA a FISA o příjem z televizních přenosů. A největší rekordman? Samozřejmě Michael Schumacher, se svými sedmi tituly. Ovšem jeho stáj Ferrari ho překonává více než dvojnásobně, jelikož pohár konstruktérů jí patřil šestnáctkrát.

Autor: Martin

Pracující student elektrotechniky, která ho ale zoufale nebaví, snažící se tvořit všemi dostupnými prostředky jakýkoliv druh umění. A pořád nemá na nic čas.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *