Hazardování se životem

hazard-na-silnici

Hazardování se životem

hazard-na-silniciMyslím, že každý z Vás se jistě setkává denně s bezohlednými řidiči, cyklisty či chodci. Neustále narážíme na lidi, kteří nerespektují bezpečnost ostatních, natož tu svou vlastní.

Stačí jeden nepozorný chodec, který bez skrupulí vstoupí do vozovky, s přesvědčením, že on je ten jediný, který má přednost, ale již nebere ohledy na řidiče, který právě přijíždí k přechodu.

Je sice pravdou, že každý řidič má povinnost přizpůsobit jízdu před přechodem tak, aby stihl zareagovat, ale pokud Vám zpoza keře „vyskočí“ chodec, v tu chvíli asi příliš nepřemýšlející, je veškerá snaha marná. Vy sice možná stihnete zareagovat včas a zabrzdit, aniž byste chodce zranili, ale řidič za Vámi mít takové štěstí zřejmě nebude. Neubrzí vzniklou situaci a skončí „zabořený“ v zadní části Vašeho vlastního vozu. V tomto okamžiku už řešíte škodu na autě či případná zranění, a mezitím si dotyčný chodec v klidu odkráčí, aniž by ho napadlo, že příčinou srážky, byl on sám.

V době po setmění mnohdy dochází ke srážce s chodcem, z důvodů těch, že se neoznačí něčím, co by na ně řidiče upozornilo. No řekněte sami, jak uvidíte nějakého člověka, že si to zrovna „kráčí“ u krajnice silnice, když na sobě nemá ani reflexní vestu, baterku či v dnešní době dostupné jiné reflexní pomůcky? Jenže toto se bohužel nestává pouze u chodců, ale i u cyklistů.

Cyklisté? Ti jsou někdy ještě horší než chodci. A hlavně, když je jich více pohromadě ve stejnou chvíli a na stejném místě. Nejraději mají silnice vedoucí mezi jednotlivými obcemi menších rozměrů, či v okrajových částech větších měst.

Aniž by přemýšleli, jedou pěkně dva vedle sebe, povídají si nebo si prohlíží okolní krajinu. Ale to, že by za nimi někdo mohl jet, to už je nezajímá. Představte si tuto situaci a navíc, že za i před cyklisty, jedou auta. V mžiku někteří cyklisté zbystří, a rychle se zařadí pěkně za sebou, jak to má být. Pouze ale někteří. Těch několik extra bezohledných, začne kličkovat a ohrozí obě proti sobě jedoucí auta – výsledek? Srážka.

Tím nejhorším příkladem hazardování se životem jsou nemyslící řidiči aut. Spousta z nich si v duchu myslí: „Já mám přeci rychlejší, modernější a živější auto, než – li ten, který se tu přede mnou vleče.“

Z protisměru se Vám vstříc řítí další auto a tento nemyslící řidič udělá tzv. „myšku“, a je pryč. Ale už ho nezajímá, že auto, které předjel, tímto manévrem může vytlačit ze silnice, natož pak auto jedoucí z protisměru, které může zpanikařit a zareagovat nepřiměřeně.

Alkohol či jiné další omamné látky jsou dalšími příčinami „bouraček“, či co hůře, vedou k obětem těchto bezohledných řidičů. Nejen zbytečnou ztrátou na životech, ale i zdravotními komplikacemi na celý život.

Ponaučení? : Chovejte se tak, jak si přejete, aby se chovali ostatní k Vám samotným. Života si važte a nehazardujte! Následky mohou být katastrofické!!!!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *