Už jste slyšeli o nové léčbě zbytnělé prostaty sterilní parou?

Prostata, předstojná žláza velikosti kaštanu, leží u hrdla mužského močového měchýře. Jejím středem prochází močová trubice, kudy proudí moč z močové trubice. Po překročení padesátky tato předstojná žláza často doroste do velikosti jablka a brání tak průtoku moče. Diagnóza pak často zní benigní hyperplázie prostaty (BPH).

Hyperplázie prostaty se projevuje celou řadou mnohdy nesourodých příznaků. Postižený někdy močí jen málo, jindy zase hodně často, zvláště v noci. Další nepříjemnou situací je, že moč často odkapává a dostavuje se pocit, že se močový měchýř nikdy úplně nevyprázdní. Močení se stává obtížnou a bolestivou záležitostí. Objevit se může i inkontinence. Příznaky se navíc rozvíjejí postupně v závislosti na tom, jak zvětšujícíc se prostata svírá a utlačuje močovou trubici.

Cévkování a cílená léčba

Jednou z metod, která mužům se zbytnělou prostatou uleví, je cévkování. Do močové trubice je trvale zavedena cévka, kterou je ovšem zapotřebí v pravidelných intervalech měnit. Obtíže také pomáhají zmírňovat speciální léky, s nimiž je však spjata široká škála vedlejších účinků.

Kdy přistoupit k operaci?

Starším mužům se zvětšenou prostatou často pomůže operace, při níž se prostata, popřípadě její část odstraní. Jedná se buď o tzv. transuretrální prostatektomie prováděnou pomocí cystoskopie a retropubickou prostatektomii. Oba tyto zákroky postiženým uleví, moč po nich odtéká mnohem volněji.

Transuretrální prostatektomie

V celkové nebo míšní anestézii se do močové trubice zavede resektoskop (zvláštní druh cystoskopu – sondy k optickému vyšetření močového měchýře), a to až k prostatě. Do resektoskopu se následně zavede zahřívaná vodicí smyčka, popřípadě speciální škrabka, s níž se odstraní co nejvíce prostatické tkáně.

Retropubická prostatektomie

Pokud je prostata zvětšená výrazně, je nezbytné užít tzv. retropubického přístupu. V celkové anestézii se vede řez břišní stěnou, aby se získal přístup k močovému měchýři a prostatě. Chirurg poté otevře pouzdro chránící žlázu a rukou prostatu vyjme.

Zbavte se zbytnělé prostaty vodní parou

Některé moderní urologické kliniky ale mají ve své nabídce ještě modernější metody léčby zbytnělé neboli zvětšené prostaty. Urologická klinika Praha (UroKlinikum) například nezhoubnou zbytnělou prostatu úspěšně léčí horkou parou – Rezūm. Ta se doporučuje mužům starším padesáti let s nezhoubným zbytněním prostaty o velikosti 30 až 80 ml.

Léčba metodou Rezūm

Léčba zvětšené prostaty parou Rezūm je v mnoha ohledech unikátní. Jedná se o miniinvazivní zákrok s pomocí sterilní vodní páry, která zasahuje přímo v obstruktivní prostatické tkáni a účinně tak podstatu BPH (benigní hyperplázie prostaty) redukuje. Sterilní pára z přibližně 0,5 ml vody se aplikuje přibližně v devíti sekundových intervalech do takzvané přechodové zóny prostaty.

Zbavte se zbytnělé prostaty jednou pro vždy

Následně kondenzuje na buňkách a mění své skupenství zpět na kapalné. Takto zasažené buňky v podstatě usmrtí velmi silná energie uvolněná z páry. Z těla se pak dostanou naprosto přirozeným způsobem – hojením. Prostata se tak zmenší, čímž dojde i k uvolnění tlaku na močovou trubici. S tím ustoupí i příznaky BPH. Chytré, že? Medicína často přináší chytrá řešení, jen o nich mnohdy nevíme. A spolu s námi i někteří praktičtí lékaři.

Nechte se vyšetřit!

Se zvětšenou prostatou si v žádném případě nezahrávejte. Může v ní totiž vzniknout i zhoubné bujení neboli rakovina. I když symptomy jsou nenápadné, vždy navštivte lékaře a nechte se vyšetřit. Počáteční stadia onemocnění prostaty se jako u většiny jiných chorob léčí lépe než ta pokročilá, která se většinou neobejdou bez invazivního chirurgického zákroku.

Více informací ohledně této metodě naleznete zde: https://www.uroklinikum.cz/.