Rezistor: nejpoužívanější elektronická součástka

Rezistory se v elektrických obvodech využívají pro svoji velice užitečnou vlastnost, kterou je elektrický odpor. Díky němu tak můžete snadno snížit napětí, jež obvodem proudí, nebo redukovat velikost proudu.

Na začátek trochu teorie

Nejprve se pojďme zabývat troškou teorie. Víte vůbec, z čeho se takový rezistor skládá? Základním stavebním kamenem této součástky je bezesporu vodič. Ten musí dosahovat nezbytné hodnoty odporu a bývá umístěn okolo izolačního tělíska. Podle toho, jaký způsob nanesení vodiče byl zrovna použit, se pojmenovává konkrétní druh rezistoru.
Při použití dlouhého drátu obmotaného kolem tělíska se jedná o rezistor drátový. Ten se nejvíce hodí pro vyšší výkony, ale naopak pro vysokofrekvenční techniku je kvůli svojí vysoké sériové indukčnosti naprosto nevhodný. Další možností je nanesení tenké vrstvy grafitu s drážkami, jež se ve výsledku nazývá grafitový. Metalické rezistory jsou zase vyrobené pomocí vakuového napaření tenké vrstvy.

Proč právě rezistor

Tato pasivní elektronická součástka má hned několik využití. Jak již bylo řečeno na samotném začátku, nejčastěji se používají právě díky schopnosti snižovat napětí proudící v elektrickém obvodu, což se hodí například v případě, pokud překračuje přípustnou normu či se projevuje jako nestabilní. Kromě toho se taktéž jedná o šikovného pomocníka v situaci, kdy potřebujete přeměnit elektrickou energii na tepelnou, k čemuž se využívají tzv. topné rezistory.
Vlastnosti, jaké rezistory mají, z nich dělají nejčastěji používanou slaboproudou součástku. Mimo to, když do série zapojíte malý elektrický odpor, značně tak snížíte riziko vzniku zkratu. Zároveň pomocí nich můžete předejít rušení signálových linek, což dokáže být někdy velice nepříjemné. Jak je vidno, s tímto malým kouskem jdou vytvářet hotové divy.

Ráj pro všechny elektrikáře i kutily

Ať už jste domácí kutil a milovník veškerých zákoutí světa elektrotechniky, případně pokud patříte mezi profesionály a práce s rezistory vám rozhodně není cizí, tip na internetový obchod s elektrotechnickými součástkami, včetně rezistorů všech druhů, zajisté přijde vhod. TME Slovakia, s.r.o. je rodinná firma založená původně v Polsku, působící na trhu téměř 20 let. Za tu dobu se jí podařilo dodat produkty do tisíců firem z celkem 140 zemí, což samo o sobě hovoří o její úspěšnosti a kvalitně odvedené práci.

Navštivte její webové stránky a vyberte si ze širokého spektra zboží čítajícího okolo 250 000 položek. Co se rezistorů týče, tak nabídka je opravdu pestrá a naleznete v ní vše od těch uhlíkových až po rezistorové sítě, které mají výbornou dlouhodobou stabilitu a hodí se pro použití v oblasti měřící techniky. Obohaťte svoji elektronickou výbavu o nové kousky a posuňte se tak ve své práci zase o kus dopředu.