K vodě jedině s láhví

Horké dny jsou zpátky a každý hledá možnost, jak se příjemně zchladit. Existuje spousta variant, ale tou nejčastěji vyhledávanou, kterou Češi milují, je osvěžení ve vodě. Mnoho lidí míří na koupaliště, ale jsou i takoví, které láká příroda, a tak raději jdou na přehradu a podobná místa. Ale co když tam čekají sinice?

egor105 / Pixabay

Nevidíme je, ale přesto nám ubližují

Takové jsou sinice. Vzhledem k tomu, že se jedná o organismy, které jsou strašně maličké, tak je velmi těžké odhalit je. Ovšem je to největším strašákem každého léta, protože tyt malé organismy mohou být velice nebezpečné. V nejčastějších případech způsobují trávicí obtíže, avšak můžete se potkat i s dýchacími problémy. A nevyhnete se ani kožním problémů a velmi častým zánětům spojivek. Na první pohled jde jen o malé a nebzučně onemocnění, avšak může to být horší, než se zdá. Nejhorší je, že si je jednoduše spletete se řasami, protože i díky těch je voda zelená.

Když je voda zelená, není to hned katastrofa

Je spousta lidí, zejména žen, které by nikdy do zelené vody nevešli. Na jednu stranu je to velmi rozumné řešení, protože máte jistotu, že vám rozhodně nic nestane. Ovšem ne každá zelená voda hned znamená, že jsou ve vodě sinice. Ale riskovat a vlézt do vody, i když si nejste jistí, není správný nápad, a proto je nejlepší udělat si malý a jednoduchý test, pomocí kterého opravdu zjistíte, zda se můžete bezpečně koupat anebo jestli máte raději odjet, abyste se osvěžili na jiném místě.

Jsem odborníkem přes sinice

Existuje velmi jednoduchý test, jak prokážete, zda jsou ve vodě sinice či nikoliv. Ani nemusíte mít sebou žádné speciální náčiní, stačí jen láhev od minerálky či jiného nápoje. Ještě, než si půjdete zaplavat, naberte vodu do této láhve. Mezitím, než se opalovacím krémem namaže celá rodina, necháte láhev na sluníčku. Až uběhne přibližně půl hodinky, tak půjdete láhev zkontrolovat a to rozhodne. V případě, že v na hladině vytvoří proužek či podobný zelený tvar, tak je jisté, že musíte změnit lokalitu, protože tady sinice určitě jsou. Ovšem pokud zůstane voda celá zelená anebo se naopak usadí zelené organismy na dno láhve, můžete klidně do vody, protože to znamená, že zde sinice nejsou.

Dodržujte hygienu

V případě, že jste se koupali ve vodě, která byla jemně zelená, a dělali jste si test na sinice, který vám vyšel tak, že zde sinice nejsou, stejně musíte dodržovat řádnou hygienu. Sinice se mohou ve vodě vyskytovat i v malém množství, které nevyplave na povrch, ale tolik vám neublíží. Ovšem, abyste měli úplnou jistotu je lepší se po koupání osprchovat, čím dříve tím lépe.

Vím, kde mám jít

Pokud máte strach z toho, že na vás budou ve vodě čekat sinice, tak navštivte koupaliště, kde je voda ošetřena chlórem a máte jistotu, že zde sinice nebudou. Ale existují i přírodní koupaliště a přehrady, které jsou kontrolovány odborníky. Na internetu naleznete místa, kde je možné se bezpečně koupat i v přírodě. A na některých místech najdete i samolepky, které označují stav vody. Pokud u přehrady objevíte modrou nálepku, tak se můžete čvachtat, ovšem červený znamená návrat domů.

 

Sinice jsou nebezpečné, takže raději se vyhněte místům, kde sinice hrozí a určitě noste sebou láhev, abyste si vodu mohli sami otestovat.