Evropská loterie v Česku aneb EuroJackpot v kostce

Vznik a historie EuroJackpotu

Státy Dánsko, Finsko, Itálie, Německo, Nizozemí a Slovinsko se dohodly, že založí společnou loterii, která bude po vzoru EuroMillions sdružovat vklady sázejících ze všech zemí a bude tak tvořit vysoké jackpoty. První losování EuroJackpotu se konalo 23. března roku 2012. Záhy se k zakládajícím státům připojilo také Estonsko a v červnu 2012 se pak připojilo také Španělsko. V únoru 2013 se pak společenství rozrostlo o Chorvatsko, Island, Litvu, Lotyšsko, Norsko a Švédsko.

V říjnu 2014 se pak připojila také Česká republika a Maďarsko. Od října roku 2015 se pak mohli oblíbené evropské hry zúčastnit také sázející ze Slovenska. Dnes se EuroJackpotu účastní sázející již ze 17 států, kteří týden co týden v páteční podvečer netrpělivě čekají na výsledky losování.

Jak se hraje EuroJackpot

Sloupeček EuroJackpotu stojí 60 Kč. Abyste vyhráli hlavní cenu – jackpot, musíte uhádnout všech 5 + 2 čísel. Pět základních čísel se tipuje z padesáti možných. Dvě dodatková čísla – Euročísla se pak tipují z celkových deseti. Pravděpodobnost na výhru hlavní ceny se uvádí 1: 95 344 200.

Pokud se vám nepodaří trefit všechna čísla, na získání druhé ceny, která rovněž dosahuje vysokých hodnot, je třeba uhodnout 5 čísel a 1 Euročíslo. EuroJackpot má celkem dvanáct cenových úrovní. Losování probíhá jednou týdně vždy v pátek ve 21:00 hodin v Helsinkách. Ptáte-li se, do kolika hodin lze vsadit EuroJackpot, online tiket můžete do hry umístit do pátečních 19:00 hodin.

Podívejte se na tabulku, která rekapituluje základní informace o EuroJackpotu:

Otázka Odpověď
Formát hry 5 čísel z 50 + 2 Euročísla z 10
Losování Každý pátek ve 21 hodin
Uzávěrka pro podání online tiketů Každý pátek do 19 hodin
Minimální jackpot 10 mil. EUR (asi 270 mil. Kč)
Maximální jackpot 90 mil. EUR (asi 2,5 mld. Kč)
Počet cenových úrovní 12
Cena za sloupeček 60 Kč
Pravděpodobnost výhry jackpotu 1 : 95 344 200
Počet zúčastněných zemí 17
Přibližný počet sázejících 270 milionů

 

Vysoké výhry

EuroJackpot byl zamýšlen jako loterie, která bude výjimečná pro své vysoké jackpoty. Tato myšlenka byla inspirována úspěšnou loterií EuroMillions, která rovněž sdružuje sázející z evropských zemí. V EuroJackpotu je minimální jackpot stanoven na 10 milionů eur. Maximální hranice je pak na 90 milionech eur. V historii hry se maximální jackpot tedy 90 milionů euro podařilo vyhrát sázejícímu právě z České republiky. Stalo se tak záhy po připojení Česka ke státům sázejícím tuto loterii. V květnu 2015 mu byly vyplaceny téměř 2,5 miliardy Kč. Na druhém místě v žebříčku nejvyšších výher je pak sázející z Finska, který v EuroJackpotu vyhrál 61,2 milionů eur v září roku 2014. Hráčům ze Slovenska se sice zatím nepodařilo vyhrát hlavní cenu, přesto se tamnímu sázejícímu podařilo stát díky EuroJackpotu milionářem. Výhrou v druhé cenové kategorii se Slovák v listopadu 2015 obohatil o 1 406 004 eur.

EuroJackpot je dnes jednou z nejoblíbenějších evropských mezinárodních loterií, které se týden co týden účastní na 270 milionů lidí. V České republice EuroJackpot představuje alternativu k tradiční národní loterii a těší se zde velké oblibě. EuroJackpot nabízí vysoké jackpoty a motivaci k sázení pro Čechy představuje také fakt, že Česko drží rekord v nejvyšší vyplacené výhře v historii této hry.