Proč i investoři důvěřují zlatu?

Zlato je spolehlivá investiční cesta, protože často bývá považováno za silnou, hodnotnou a stabilní měnu, navíc je uznáváno v celosvětovém měřítku. Investování do drahého kovu má hned několik předností, například je odolný proti inflaci, neztrácí svou hodnotu a můžete ho fyzicky vlastnit (na rozdíl třeba od akcií).

V současné době investiční zlato skupují i různé instituce, aby zajistily své investice před krizí a špatným obdobím. Pokud chcete kupovat cihličky, je nezbytné se poohlédnout po nabídce švýcarských rafinérií, Žádná česká mincovna investiční zlato ve formě zlatých cihel nevyrábí. Mezi producenty světově uznávaných zlatých cihliček nepatří ani žádná slovenská mincovna.

Je zlato dobrou investicí?

Stručná odpověď zní: „Ano.“ Investiční zlato je dobrý způsob, jak si zajistit jakousi jistotu, a to před zvraty na trhu. V okamžiku, kdy dojde k poklesu akciového i realitního trhu, cena zlata stoupá. Stejně tak se jedná o skvělý způsob, jak chránit úspory před inflací. Rozhodně se nevyplatí nechat ležet peníze na běžném, respektive spořicím účtu s takřka nulovým zhodnocením.

Výhody investování do zlata

Pokud chcete diverzifikovat investiční portfolio, s investičním zlatem rozhodně neprohloupíte. Udržuje si svou hodnotu i navzdory inflaci. V posledních několika letech se zvyšuje poptávka po zlatě i mezi investory, kteří začínají vnímat tuto komoditu jako samostatnou investiční skupinu. Cena zlata je z dlouhodobého hlediska stále vysoko.

Žlutý kov je velice ceněný, protože nabízí příležitost jak velkým investorům, tak i soukromníkům. Dávejte si však pozor při výběru slitků na ceny u jednotlivých prodejců, protože se mohou lišit až o deset procent. „Slitek ze stejné rafinérie, stejné hmotnosti a stejné ryzosti by měl mít ve stejné prodejní lokalitě i stejnou prodejní cenu,“ uvádí Pavel Trtík z e-shopu zlate-mince.cz.

Sledujte nejen cenu zlata na komoditní burze, ale porovnávejte i ceny prodejců a nakupte u takového, který je levný a působí na trhu dlouhá léta.