Jak ušetřit za energie? Nejde o nic složitého

Většina českých firem i domácností si v poslední době všimla, že faktura za plyn a elektřinu jsou vyšší, než bývalo zvykem. Hodně lidí si z toho nic nedělá, peněz asi mají dost, nicméně mnoho rodin se kvůli tomu naopak může dostat do finančních potíží.

Jelikož bez energií dnes nejde prakticky normálně fungovat, je zapotřebí udělat maximum proto, aby jejich spotřeba byla co nejnižší. Tím se zároveň sníží i zálohy.

Efektivnější vaření

Vaření je energeticky náročný proces, nicméně kdo nechce být celý život jen na rohlících, případně se stravovat po restauracích, ten si musí jednou za čas prostě uvařit alespoň párky. Ideální je k tomuto účelu používat tlakové hrnce, ve kterých se celá řada jídel udělá daleko rychleji než v obyčejných kastrolech.

Kupříkladu takový hovězí guláš se běžně dělá i dvě hodiny, zatímco v tlakovém hrnci je hotový nejpozději za 40 minut. Toto řešení patří mezi vysoce efektivní způsoby, jak dosáhnout nejen úspory energií, ale i času.

Úsporná obrazovka

Energetických úspor lze dosáhnout třeba i při sledování televize, případně během používání počítače. Televize i monitor mají samozřejmě určitou spotřebu. Optimálním řešením je investovat peníze do úspornějších obrazovek, jež jsou sice dražší než klasika, na druhou stranu jsou mnohem méně náročné na spotřebu.

Šetření lze dosáhnout i zapnutím úsporného režimu, který moderní televize i monitory mají. Obraz sice obvykle ztratí trochu jasu, nicméně se nejedná o nic dramatického.

E.ON soutěž

Vzhledem k tomu, že situace s energiemi je dlouhodobě složitá nejen na evropském kontinentu, rozhodla se společnost E.ON založit mezinárodní soutěž E.ON Energy Globe, které se může zúčastnit víceméně každý.

Smyslem soutěže je najít možná řešení, která by vedla ke zlepšení stávající nepříznivé energetické situace. Na rozdíl od minulého ročníku může letos vyhrát jen jeden.