Víte, jak správně nastřelit kolimátor?

Pokud jste si koupili svůj první kolimátor, možná se dříve nebo později budete potýkat s otázkou, jak jej nastřelit. Nastřelení kolimátoru je poměrně jednoduché, ale je potřeba celou problematiku alespoň teoreticky ovládat. Přečtěte si, jak na to.

Připevnění kolimátoru na montážní lištu

V tomto článku je to, jak nastřelit kolimátor, vysvětleno na kolimátoru značky Holosun. Vždy pracujte s vybitou a zkontrolovanou zbraní. Kolimátor přimontujte na montážní lištu. Jakmile kolimátor usedne mezi zuby railu, rozhodně to poznáte. Pokud máte montáž fixní, povolíte šroub montáže, abyste mohli kolimátor nasadit na rail.

To, zda umístíte kolimátor více vzadu nebo blíže k očím, je čistě otázkou vaší preference. Pokud si například chcete v budoucnu přikoupit zvětšovací modul, můžete již teď kolimátor umístit tak, abyste pro něj měli prostor.

Dotažení šroubu

V tuto chvíli je potřeba dotáhnout šroub montáže přiloženým TORX klíčem. Šroub dotahujte, až dokud začne klást odpor. Šroub nikdy neutahujte maximální silou, mohli byste montáž poškodit.

Kolimátor by měl být vždy z výroby vynulovaný a záměrná osa by se měla blížit dráze střely. Nastřelení provádějte na vzdálenost přibližně 20 metrů. Abyste osnovu kolimátoru posunuli, budete otáčet s rektifikačními šrouby kolimátoru. Ty posouvají osnovu podle směru jejich otáčení.

Pusťte se do střelby

Pro správné nastřelení je třeba počítat. Kolimátor totiž pracuje se stupni úhlové minuty MOA. 1 MOA přitom odpovídá 1/60 stupně. Na 100 m to tak symbolizuje 29,1 mm. Kolimátory Holosun používají pro jedno pootočení se šroubem ratifikace skok 0,5 MOA. Jedno takové kliknutí tedy posune zásah o 14,55 mm na 100 m.

Nyní přejděte ke střelbě. Zbraň mějte přitom pevně usazenou ve střelecké stolici. Vystřelte na vzdálenost 20 metrů. Pro představu budeme předpokládat, že váš zásah je 6 cm horizontálně vlevo a 4 cm vertikálně nad požadovaným cílem.

Vše dolaďte

Nyní víte, že posun je o 14,55 mm na 100 m. Takže na 1 m posuneme zásah o 0,1455 mm. V našem příkladě střílíte na vzdálenost 20 metrů. Jedním kliknutím tak zásah posunete o 2,91 mm. Vy však potřebujete posunout zásah o 6 cm doprava a 4 cm dolů. Nyní tak musíte otočit proti směru hodinových ručiček, a zásah posunout o 20 kliknutí. A zároveň otočit po směru hodinových ručiček, a to 13–14 kliknutí.

Nyní již jen vše dolaďte a váš kolimátor je připraven. Více informací ze světa kolimátorů najdete na www.holosun.cz.