Vitamín D a Covid 19 – vědci našli spojitost

Vitamín D prokazatelně posiluje imunitu. Stejně jako vitamín C. Dostává se vám těchto vitamínů v množství, které potřebujete?

Obzvláště s vitamínem D se ve vědeckých kruzích také hodně mluví v souvislosti s koronavirem. Jedna z nedávných studií Světové zdravotnické organizace WHO se snažila najít souvislost mezi hladinou vitamínu D v populaci různých zemí a počtem úmrtí na Covid 19.

Proč je většina pozitivně testovaných bez příznaků?

Výsledky studie, do níž byla zahrnuta dvacítka Evropských zemí, jasně říkají, že čím nižší hladina vitamínu D v populaci, tím více nemocných a mrtvých na onemocnění Covid 19. Tím si také lze vysvětlit, proč většina pozitivně testovaných je v současné době, kdy sluníčko svítí o sto šest, bez příznaků či se potýká jen s mírnými příznaky anebo dokonce žádnými.

Vitamín D a sluníčko

Zároveň je všeobecně známo, že s věkem se snižuje schopnost syntézy vitamínu D působením slunečního záření na kůži. Z tohoto důvodu je doporučování po dovršení padesátého roku života příjem vitamínu D zdvojnásobit a po sedmdesátém roku života dokonce ztrojnásobit. Zde je opět souvislost, proč je onemocnění Covid 19 tak nebezpečné pro starší lidi.

Nejde jen o imunitu

Důležitost správné hladiny vitamínu D ovšem nesouvisí jen a pouze s odolností vůči onemocnění Covid 19. Tento vitamín je nezbytný i pro apsorbci vápníku a fosforu z potravy. Podílí se však i na obnově i normálním dělení buněk a v neposlední řadě ovlivňuje správnou funkci kostí a svalů.

Zdroje vitamínu D

Vitamín D spolu s vitamíny A, E a K patří mezi vitamíny rozpustné v tucích. Přírodní zdroje vitamínu D však jsou velmi omezené. Z potravin (například z tresčích jater) jej máme možnost získat jen malé množství. Hlavním zdrojem vitamínu D proto stále zůstávají sluneční paprsky.

Užívejte sluníčka, dokud to jde

Proto jim i na podzim jděte co nejvíce naproti. Využijte každého okamžiku, kdy bude svítit, k procházce. A na zimu si, pokud to bude možné, naplánujte dovolenou na horách. Tam sluníčko obvykle pálí téměř jako v létě.

Vyzkoušejte doplňky stravy

Doporučit samozřejmě lze i vhodné doplňky stravy. Vaší pozornosti by neměl uniknout přípravek Vitamín D3 z portfolia renomované společnosti NATURVITA, která se zabývá výrobou kvalitních přírodních produktů. Doplňků stravy, vitamínů, minerálů a dalších přípravků pro krásu a zdraví. Tento přípravek seženete například na internetové lékárně gigalekarna.cz.

Myslete pozitivně

Co říci na závěr? Snad jen to, že pilulky nás sice nespasí, ale mohou pomoci. Základem by v každém případě měla být vyvážená strava plná vitamínů a minerálů, pravidelný pohyb na čerstvém vzduchu a pozitivismus. Tedy dobrá nálada a víra, že vše dobře dopadne. Je prokázáno, že pozitivně naladění jedinci se dožívají vyššího věku než pesimisté. Co se takhle k nim přiřadit?