Proč si pořídit poplachové systémy a požární signalizace?


Nejlepším způsobem, jak zajistit bezpečnost vašeho domu, kanceláře, firemních budov a mnoha dalších je pořízení poplachových systémů a požárních signalizací. Tato technika dokáže zabránit velkému neštěstí nebo ztrátě, tím že upozorní na vzniklý požár či krádež. Jaké jsou druhy těchto systémů a jaké mají vymoženosti se dočtete v následujícím článku.

K čemu slouží poplachové systémy?

Když se řekne poplachový systém, každý z nás si vybaví přístroje, které hlásí alarm při vzniku požáru nebo vloupání. Tyto přístroje jsou však schopné detekovat mnoho dalších ohrožení, které bychom si s pojmem poplachový systém vůbec nespojili. Můžeme je využívat mimo detekce požáru a vloupání na kontrolu úniku plynu nebo vody, hlídání zařízení jako jsou například kotle a nebo také k ovládání světla, klimatizace a dalších. Když to shrneme, slouží k rychlé a spolehlivé kontrole při ohrožení osob a majetku, které upozorní na nebezpečí pomocí alarmu nebo předání informace na mobilní telefon.

Poplachové systémy, jejich funkce a druhy

Existují dva druhy poplachových systémů. Jedním z nich jsou drátové systémy, které jsou vždy napojeny kabelem. Nabízí možnost velkého množství detektorů a periferií, díky kterým si můžeme vybrat vhodný detektor pro daný prostor. Další druh jsou bezdrátové systémy, ty jsou připojeny bezdrátově a můžeme k nim připojit různé množství a typů detektorů. Tato technologie nabízí vysokou variabilitu v umístění a montáží detoktorů. V dnešní době můžeme tyto technologie ovládat samozřejmě i přes mobilní telefon.

Proč si pořídit požární signalizace?

Tyto malé a nenápadné přístroje dokáží včas upozornit před vznikem velkého neštěstí při vzniku požáru. Díky pořízení požární signalizace můžeme předcházet velkým škodám na majetku nebo dokonce zachránit život. Jak vlastně tyto hlásiče fungují? Jsou připojeny na ústřednu, která přijímá signály a předává je dál.

Jaké existují druhy požární signalizace?

Autonomní detekce

Jedná se o jednodušší přístroje, které jsou určeny pro využití v domácnosti. Vyvolávají poplach, díky kterému se dokážeme včas dostat z nebezpečného objektu. Mohou být připojeny rovnou k poplachovému systému a nebo se může jednat o jednodušší hlásiče na baterku.

Elektrická signalizace

Tyto systémy jsou pokročilejší než autonomní detekce. Detekují několika způsoby vznikající požár hned v jeho počátku. Kontrolují nárůst tepla, kouře a nebo dokonce plynů a následně spustí alarm, který nás upozorní na včasnou evakuaci. Přístroj můžeme připojit přímo na hasiče.