Spí se vám dobře?

Mnoho lidí má poslední dobou problémy se spánkem, často je bolí hlava a večer nemohou usnout. Existuje mnoho aspektů, proč večer nemůžete usnout a jedním z nich je i záření. Jedná se o nežádoucí záření z Wi-Fi a  také z vašeho mobilního telefonu. Tak co s tím?

GDJ / Pixabay

Těsně před usnutím

Je velice mnoho lidí, kteří se dlouho převalují, než se jim podaří usnout a i když pí, tak jejich spánek není kvalitní. Mnohdy je s tím spojována i bolest hlavy. Všechny tyto aspekty může způsobit záření z Wi-Fi či mobilního telefonu. Bylo vědecky dokázáno, že přestože se nejedná o velké záření, zapnutá Wi-Fi v pokoji, ve kterém spíte či mobilní telefon vedle vás, může způsob opravdu poruchy spánku. Záření nejsme schopni vidět ani nějak vnímat, avšak naše tělo jej pociťuje a díky tomu se potýkáme s poruchou spánku.

Jak se nám bude spát dobře?

Pokud chcete dobře usínat a večer si opravdu dokonale odpočinout, tak byste se měli zbavit záření z vašich Wi-Fi či mobilního telefonu. Úplně nejlépe uděláte, když Wi-Fi těsně před spánkem vypnete. Normálně přístroj vytáhněte z elektriky a bude vám mnohem lépe. Větší problém je mobilní telefon, protože ten patří ke každodennímu životu a mnohdy nahrazuje spoustu zbytečných pomocníků, jako je například i budík.

Mobil není kamarád

Ovšem pokud váš spánek má být opravdu kvalitní a vy se chcete cítit odpočatě a dobře, tak byste si měli uvědomit, že mobilní telefon není vašim přítelem, ale často nepřítelem. Rozhodně s ním neusínejte, nebojte se, na mobilu vám nic neuteče a vše, co se stane v noci, si můžete ráno přečíst. Není dobré mít telefon ani vedle sebe, tedy na nočním stolku, což může být problém, když ho používáte jako budík. V případě, že se ho opravdu nemůžete zbavit úplně, dejte jej co možná nejdál od své postele. Úplně ideální by bylo, kdybyste si koupili budík a mobil nechávali přes noc v nějaké místnosti, kde nikdo nespí, například v kuchyni, aby opravdu nikomu nerušil spánek.

Chci mobil bez záření

Možná teď zvažujete, že byste vyměnili svůj mobil a koupili si nějaký jiný, který by neohrožoval váš spánek. Avšak v dnešním světě chytrých telefonů, které umí spoustou věcí, nenajdete mobil, který by nevyzařoval, a tedy neškodil vašemu spánku a tělu. Dokonce se doporučuje, abyste kvůli záření mobilního telefonu, jej nenosili přímo na těle. Nedávejte si jej ani do kapes u kalhot ani do kapsičky na košili a podobně. Pravdou je, že mnohdy je to nejpohodlnější, protože máte telefon po ruce, zejména pokud jej potřebuje v zaměstnání, avšak existují studie, které dokazují, že záření může škodit orgánům.

Nepodceňujte záření

Přestože se nejedná o smrtelnou věc, rozhodně byste záření Wi-Fi či mobilního telefonu neměli podcenit, neboť kvalitní spánek a správná činnost lidského organismu je velice důležitá a může vést k různým chorobám. Pokud je to možné, tak byste měli dodržovat výše zmíněné zásady a hned se vám bude usínat lépe.

Mobil je sice velkým pomocníkem, avšak jeho záření vám může i uškodit.