Proč používat pneumatické nářadí místo elektrického? Tohle jsou hlavní výhody

Chystáte se do dílny pořídit různé typy ručního nářadí a přemýšlíte, jaký pohon zvolit? Elektrickou zásuvku určitě máte, ale co když jste vybaveni i vzduchovým kompresorem? Pak je tady ta možnost, koupit si pneumatické nářadí. Vyplatí se to? Jaké jsou jeho výhody? A stane se s ním vaše práce efektivnější?

Charakteristika pneumatického nářadí a jak vybírat

Tento typ nářadí pohání stlačený vzduch z kompresoru. Pokud máte kompresor s benzínovým nebo dieselovým motorem, dokážete s pneumatickým nářadím dlouho pracovat i daleko od nejbližší elektrické zásuvky. A to se hodí, hlavně když se pohybujete ve stavebnictví nebo zemědělství. Díky tlaku, který vzduchový kompresor dokáže vyvinout a pod nímž stlačený vzduch do nářadí pumpuje, je tento typ vrtaček, brusek, kladiv, pilek, šroubováků či utahováků schopen snadno vyvinout vysoké utahovací momenty, či velmi rychlé otáčky. V pneumatickém nářadí tedy není žádný elektromotor, pouze poměrně jednoduché ústrojí, které se stlačeným vzduchem pracuje tak, abyste vy následně viděli odpovídající výsledky vaší práce s nářadím.

Pneumatické nářadí je nejčastěji vybavené rychlospojkou pro snadné připojení hadice od kompresoru. Jinak má v drtivé většině konstrukci prostou různých ovladačů. Zkrátka pouze spoušť, s níž regulujete otáčky. Ty a další parametry by měl uvádět každý výrobce. Určitě se dívejte na spotřebu vzduchu v litrech za minutu, váhu, hlučnost, případně kroutící moment u nářadí, které je určené pro utahování. Hlavně zmíněná spotřeba je důležitá, protože rychle zjistíte, jestli na daný typ nářadí váš kompresor stačí. Vždy je důležité, aby váš stroj disponoval jistou rezervou, jinak bude hrozit přetěžování. Než se pustíme k samotným výhodám, zmiňme ještě jeden parametr – pracovní tlak. Ten je u téměř veškerého pneumatického nářadí totožný – 6,3 bar.

Hlavní výhody pneumatického nářadí

 1. Zvládá dlouhodobé nasazení
  S nářadím na stlačený vzduch můžete pracovat řadu hodin v kuse, pokud to kapacita vašeho kompresoru umožní. Stlačený vzduch má totiž jednu nespornou výhodu – pokud prochází kvalitní úpravou vzduchu, přichází k samotné aplikaci ochlazený a vzduchový pohon tak sám od sebe zajišťuje skvělé chlazení třecích ploch. Bez elektromotoru se nemá co přehřívat, takže potenciál pneumatického nářadí využijete naplno bez jakýchkoliv obav.
 2. Je vysoce odolné proti prachu
  Elektrické motory k sobě musí dostat spoustu vzduchu, aby je bylo možné chladit. Proto není divu, že se do elektrického nářadí často dostane kvantum nečistot. A kde jsou mechanické nečistoty, tam je vysoká možnost poruchy – zadření. Nářadí na stlačený vzduch žádné větrací otvory nemá, a proto je o mnoho uzavřenější. Kompaktní konstrukce se zkrátka nemá šanci tolik zanést nečistotami.
 3. Překvapivě vysoká životnost
  Vzhledem k předchozím dvěma bodům vás asi nepřekvapí, že pneumatické nářadí díky své koncepci vyniká dlouhou životností. Nemůže odejít žádný motor, žádné další elektrické komponenty a nehrozí přetížení nebo spálení. Největší škody na pneumatickém nářadí pak může napáchat vlastně pouze jeho majitel. Stane se tak, když za svůj kompresor nepřiřadí žádný typ úpravy vzduchu – vzduchové filtry či sušičky vzduchu. Neváhejte do těchto zařízení investovat, ať se zbytečně do ústrojí nářadí nedostane voda, olej a mechanické nečistoty. Pak by se zadřít mohlo.
 4. Kompaktní rozměry a nízká hmotnost
  Pneumatické nářadí je obecně menší a lehčí než stejný typ elektrického nářadí. Ušetříte si tak spoustu sil a nebudou vás bolet ruce ani ramena. Kompaktní rozměry vám navíc usnadní práci v těžko přístupných místech, kam se s těžkým nářadím těžko dostává a manipuluje.
 5. Naprostá bezpečnost při práci
  Úrazů s elektrickým nářadím se stala už řada. Takové staré nářadí může čas od času probíjet, protože je již poškozená jeho izolace. Pokud použijete elektrické nářadí při práci s hořlavými materiály a výbušnými směsmi, může dojít k nebezpečným situacím při jiskření. S pneumatickým nářadím vám takové riziko nehrozí. Vzduch je zkrátka naprosto nezávadný a bezpečný pro všechny situace.
 6. Vysoký výkon
  Výkon je často jedním z nejdůležitějších parametrů, které uživatelé při výběru nářadí zohledňují. U pneumatického nářadí se naštěstí o výkonnost vůbec nemusíte obávat. Povolíte šrouby, se kterými elektrický utahovák často ani nepohne a při broušení nebo vrtání dosáhnete takových otáček, aby se i váš celkový pracovní výkon velice zefektivnil. Jednoduše toho za menší čas vyvrtáte nebo vybrousíte víc. A efektivita, úspora času jsou přece to nejhodnotnější co můžeme získat.

Pneumatické nářadí je vždy nejlepší kupovat u společností, které kompresorům a stlačenému vzduchu dobře rozumí. Snadno vám tak vysvětlí, s jakou výkonovou rezervou kompresoru ideálně počítat nebo jaké jsou zásady, když ke kompresoru chcete připojit větší počet nářadí. Případně vám pomohou vybrat ideální hadici a poví vám i něco o tom, kolik vás mohou stát úniky stlačeného vzduchu kvůli laciné rychlospojce. A po správném nákupu uvidíte, že si pneumatické nářadí velmi rychle oblíbíte.