Kabelové koncovky a konektory nakupujte raději u profesionálů

Internet je dnes přehlcen neodbornými prodejci. Ano, kabelové koncovky vám dnes nabídne i knižní prodejce. Ale důvěřujete takovým? Vše, co souvisí s elektrotechnikou a elektřinou, je nutné nakupovat výhradně tam, kde se na to specializují. A je jedno, jestli jste odborník, modelář, nebo naprostý laik.

Kabelových koncovek je dnes celá řada a obvykle jsme se s mnoha z nich i setkali. Řeší je i amatéři ve chvíli, kdy potřebují vyřešit propojení či napájení, někdy nákupem nového kabelu s koncovkou, nebo připojením koncovky k vodiči. Profesionálové a modeláři řeší koncovky pravidelně a vyznají se v nich lépe. Přesto nejspíš nebude na škodu si shrnout ty nejběžnější.

Koncovka kabelu se liší podle toho, jestli má navazovat vidlicí či konektorem, zdali slouží jako ukončení, či má kabel uzemnit. Ukončení kabelů se provádí především pájením a krimpováním. Zatímco při pájení vzniká pevný spoj za pomoci pájecího kovu roztaveného pájkou, u krimpování se využívají speciální kleště a vyvinutý tlak, jenž kabel a koncovku slisuje.

TIP: V sortimentu TME.cz, což je dnes klíčový evropský dodavatel elektronických komponent s perfektně zásobeným e-shopem, kterému nechybí ani česká pobočka, koupíte izolované konektory, neizolované konektory, tzv. bootlace ferrule and butt splice (neboli zaváděcí koncovky a spojky na tupo) a pájecí konektory do PCB. Sortiment obsahuje stovky druhů každého typu koncovek.

Izolované konektory

Typ izolovaného konektoru rozlišujeme zejména podle typu hrotu. Koncovka tak může být jehlová, vidličková, plochá a se zakončovacím okem. Další odlišnost je v provedení fastonu. Setkáme se s kulatým, častěji však s plochým. Verze koncovky je pak nejčastěji přímo izolovaná, avšak bývá i s teplem smrštitelnou izolací, s rozdvojkou a s vodotěsnou koncovkou. Jako montáž se používá až na výjimky krimpování.

Neizolované konektory

Konektory bez izolace mají nejčastěji zakončovací očko, trubkové očko ev. vidličkovou koncovku. Setkáme se i s plochou koncovkou, jehlovou, plíškovou a se spojkou. Žádaný bývá plochý faston. Koncovka se volí též podle průřezu vodiče. Nejčastějším typem montáže je opět krimpování.

Bootlace ferrule and butt splice

Jde o konektory především s trubičkovou koncovkou. Může jít též o spojky. Obvykle jde o pocínované kontakty s měděným, méně často s mosazným kontaktem. Elektrická montáž je pomocí krimpování.

Pájecí konektory do PSB

Typ fastonu u pájecích konektorů bývá plochý konektor, šroubovací svorka, kolíková lišta a výjimečně pájecí lišta. Povrch kontaktu je většinou pocínovaný, někdy niklovaný, stříbřený či zlacený. Samotný materiál konektoru je především mosazný, poměrně často i ocelový. Liší se rovněž prostorovou orientací. Nejčastější je přímý, pak úhlový 90°, úhlový 45°, jiný úhlový, svislý vodorovný nebo Y.

Potřebujete jiné konektory?

TME má ve svém sortimentu i další specifické skupiny konektorů. Vyberete si konektory průmyslové, signální, pro přenos dat, koaxiální/RF, napájecí, konektory pro audio/video. Mezi konektory a kabelovými koncovkami kromě výše zmíněných koupíte též konektory TE, Harting, Molex, Amphenol a Neutrik Connector. Jde celkově o tisíce položek a jen stěží budete někde jinde hledat tak obrovský sortiment konektorů a kabelových koncovek.