Elektronický přístupový systém: Hi-tech zařízení do domu i kanceláře

Největším problémem většiny mužů jsou klíče. Respektive starost o svazek klíčů, bez kterých se nelze dostat do domu či do práce. A zkuste vysvětlit partnerce, respektive šéfovi, že jste se opozdili, protože jste opět ztratili klíč… Ale co kdyby vám někdo nabídl mnohem elegantnější řešení v podobě čipové karty? Elektronické přístupové systémy, které byly ještě relativně nedávno oblíbenou rekvizitou ve sci-fi filmech, jsou v dnešní době naprosto běžnou záležitostí. Cenově dostupná technologie nachází uplatnění při vstupu do obytných domů i kancelářských objektů.

Jaké výhody nabízí čipový přístupový systém oproti klasickým klíčům? Je jich víc než dost a jsou zcela zjevné. Praktické příklady hovoří za vše:

Zatímco klíč se může snadno zalomit v zámku a poté je nezbytná jeho výměna a zkopírování nového klíče pro všechny osoby, které jsou oprávněny do budovy vstupovat, v případě elektronického přístupového systému nic takového nehrozí. Dojde-li k poškození čipu, uživatel dostane nový. Správce nemusí komunikovat se všemi ostatními uživateli a šetří tím čas i peníze.

Dalším skvělým příkladem budiž ztráta klíče vchodových dveří. A pokud se to nepodaří vám, určitě se někdo „šikovný“ najde. Taková situace se může opakovat třeba i několikrát do roka a opět to znamená nezbytnou výměnu zámku, jakožto i nutnost přidělání adekvátního počtu klíčů. Čipovou kartu samozřejmě můžete ztratit také, ale pak vám jednoduše správce přidělí novou.

Elektronický přístupový systém lze zkombinovat s panikovým kováním a učinit tak vstup dovnitř jakožto i ven z budovy mnohem jednodušším. Příchozí osoba přiloží čip ke čtečce, vchodové dveře se otevřou a po uzavření se automaticky uzamknou. Zevnitř však zůstanou odemčené, což výrazně usnadní případné opuštění budovy v případě požáru či jiné události.

Velkou výhodou sofistikovaného přístupového systému je možnost integrace s dalšími systémy. Například s kamerovým systémem pro monitorování objektu (CCTV). Díky tomu lze snadno dosáhnout větší úrovně zabezpečení.

Ještě širší možnosti využití nachází elektronický přístup v kancelářských komplexech. Management vítá především propojení přístupového a docházkového systému – na základě nasbíraných dat je možné přesně analyzovat dobu, po kterou zaměstnanci skutečně pracují. Součástí systému mohou být také výdejní automaty, lokalizační systémy a v neposlední řadě stravovací systémy. Samozřejmostí je i cloudové řešení přístupu bez nutnosti využití vlastního serveru.

Pokud vás možnosti elektronického přístupového systému zaujaly a rádi byste se o technologii dozvěděli bližší informace, podívejte se na prezentaci dobře hodnoceného systému IMAporter, za kterým stojí špičkoví odborníci z české firmy Institut Mikroelektronických Aplikací. Veškeré informace o produktech najdete na www.ima.cz.