Co dělat, když nereaguje notebook?

Především zachovat chladnou hlavu. Jak snadné je vymrštit v amoku notebook proti zdi, ale jakmile se uklidníte, dojde vám, že jste si nadobro zavřeli vrátka k možné nápravě. Do smíchu vám určitě nebude. Zamrzlý rozhodně notebook není důvodem k panice, a to ani v momentě, kdy se usilovně snažíte stihnout deadline důležité zakázky. S trochou štěstí laptop zprovozníte, aniž byste jej museli poslat do servisu. Následující tipy jsme získali od odborníků ze servisního centra ABAXU.

Když notebook zamrzne, dejte mu chvilku oddech. Vyčkejte pár minut, nesahejte na klávesnici ani na myš. Pokud počítač nezačne reagovat, vyzkoušejte restart pomocí kláves CTRL+ALT+DEL (kombinace funguje v OS Windows). Nefunguje? Pak nezbývá než zařízení vypnout „natvrdo“.

Podržíte-li vypínací tlačítko po dobu cca 4 – 10 sekund, notebook se pravděpodobně vypne. Servis notebooků Asus připomíná, že se neuloží rozpracované dokumenty. Jakmile počítač opět zapnete, měl by se standardně spustit operační systém.

Opět nic? Odborníci na opravy notebooků radí odstranit zdroj napájení. U modelů bez vyjímatelné baterie je to pochopitelně problém – jedinou možností je nechat zařízení v provozu tak dlouho, než se samo vybije.

Pokud k zamrzání notebooku dochází pravidelně, začněte hledat důvod. Může jím být chyba v některé z aplikací nebo nedávno aktualizovaném ovladači, ale také vadný hardware. Vyzkoušejte následující postup:

  • proveďte antivirovou a antimalware kontrolu,
  • zkontrolujte, zda je na disku dostatek místa (a případně jej uvolněte),
  • vraťte notebook do stavu před prvním zamrznutím (tzv. obnovení systému),
  • přeinstalujte OS do továrního nastavení.

Notebook nevyhazujte ani v případě, že se vám oprava nepodaří. Nenechte se rozhodit uplynulou dvouletou zárukou a pošlete ho do servisu. V ABAXU je oprava notebooku Asus či jiné značky rychlá a cenově dostupnější než v autorizovaném servisu. Navíc nebudete muset nikam chodit, zásilku přebere kurýr přímo u vás doma.