Návštěva urologa? Aneb o čem se mezi muži nemluví

Pokud jste muž, kterého čeká první návštěva urologa, možná se tak trochu obáváte, co vás tam může čekat, protože návštěva urologa je mezi muži takové tabu, o kterém se nemluví.

Nejprve je užitečné si vysvětlit, kdo jsou urologové. Jsou to lékaři, kteří se specializují na genitourinální trakt – ledviny, močový měchýř, nadledvinky, močovou trubici a mužské reprodukční orgány – a také samozřejmě – mužskou plodnost. Urologové jsou také školeni v chirurgické a lékařské léčbě nemocí, které tyto orgány ovlivňují.

Co vás čeká?

Pokud vás trápí nemoci urogenitálního traktu, může vás urolog požádat o poskytnutí vzorku moči, takže si buď připravte vzorek v pohodlí domova, nebo nevstupujte k urologovi s prázdným močovým měchýřem. I pro případný ultrazvuk je samozřejmě vhodnější plný močový měchýř, protože jsou pak některé nemoci lépe zjistitelné.

Pokud trpíte inkontinencí, je vhodné si před návštěvou urologa vést deníček, který dokumentuje vaše problémy, protože urolog se vás jistě bude na takové věci ptát, lze tak odlišit fyziologická a tzv. stresová inkontinence.

Lékař s vámi probere lékařskou anamnézu, zaměří se na váš genitourinální systém, zeptá se na váš základní problém. Sepište si seznam všech léků, které pravidelně užíváte, abyste pak na nějaké ve stresu nezapomněli, popřípadě si léky vezměte sebou. Poté se na základě předpokládaného problému může rozhodnout vám provést ultrazvuk, či vyšetření k posouzení velikosti a tvaru prostaty. Vyšetření prostaty není psychicky nejpříjemnější, ale rozhodně to není taková tragédie, jak se vypráví v děsivých historkách u piva. Rozhodně je důležité nepodceňovat prevenci, onemocnění prostaty nejenže ovlivňuje přímo sexuální zdraví, ale rakovina prostaty, je po rakovině tlustého střeva jedním z nejčastějších zhoubných onemocnění u mužů a tak jako u všech nádorů je velmi důležité přijít včas.

S čím vám pomůže urolog?

Na základě vyšetření s vám urolog probere nález, vysvětlí vám možnosti léčby, popřípadě pošle na další dovyšetření, například na magnetickou rezonanci, či při inkontinenci poskytne kompenzační pomůcky. Může vás také poslat na kompletní rozbor krve, kde nechá otestovat krevní obraz, funkci ledvin či onkomarkery, dle kterých se dá poznat přicházející rakovina prostaty již několik let před propuknutím nádoru.

Už nechcete mít děti?

S urologem také můžete konzultovat situaci, kdy jste si již splnil svoje otcovské povinnosti a už si nepřejete mít děti. A vaše partnerka například nemůže ze zdravotních důvodů brát hormonální antikoncepci. Vasektomie není v českých podmínkách tak běžný zákrok jako například v Americe, ale meziročně roste poptávka po tomto zákroku. Rozhodně to není záležitost, za kterou byste se měl stydět. Vasektomie nenaruší sexuální výkonnost, ani se po ní nemusíte cítit méně mužem, naopak si sex více užijete, protože budete moci z hlavy vypustit stres z nechtěného otcovství.