Pojištění pro cizince: Pro koho je povinné a kde si ho uzavřít?

Doba, kdy si na pojištění pro cizince držela monopol Pojišťovna VZP, je minulostí. Na své dominantní postavení na trhu dnes může jen vzpomínat, protože jí nyní šlapou na paty ostatní pojišťovny. Mnohé navíc lákají na podstatně výhodnější nabídky.

Pro koho je pojištění pro cizince určeno?

Dle zákona o pobytu cizinců (v platnosti od 20. září 2023) si musí cestovní zdravotní pojištění na území ČR uzavřít každý cizinec z tzv. zemí 3. světa, který se rozhodne pro krátkodobý (do 90 dnů) či dlouhodobý (nad 90 dnů) pobyt. Systém veřejného zdravotního pojištění se otevírá cizincům až po získání trvalého pobytu.

Komerční pojištění pro cizince naopak není určeno pro občany EU a jejich blízké příbuzné, držitele průkazu zdravotního pojištění EHIC/GHIC, účastníky zdravotního pojištění (tj. např. osoby, které v ČR pobývají za účelem zaměstnání), ukrajinským uprchlíkům s vízem strpění a dalším osobám, jejichž zdravotní péče    bude hrazena jiným způsobem.

Pojištění pro cizince od SV pojišťovny

Na seznamu pojišťoven, které nově sjednávají zdravotní pojištění pro cizince, patří také SV pojišťovna (dříve ERGO). Její produkt je tedy určen pro cizí stání příslušníky, kteří se na území České republiky zdržují trvale, ale nesplňují podmínky pro zařazení do systému veřejného zdravotního pojištění.

Mezi největší výhody patří vysoký pojistný limit až 400 tis. EUR na jednu pojistnou událost, široká síť spolupracujících zdravotnických zařízení a nonstop asistenční služba. Pojištění si lze samozřejmě sjednat online z pohodlí domova a spolehnout se na něj můžete v celém Schengenu.