Jak vybrat kopačky?

 

Každý fotbalista potřebuje správně zvolit fotbalovou obuv, která mu dopřeje maximální pohodlí při hře. Abyste nebyl během hry omezován, výběr kopaček nepodceňte.

Než se pustíte do jejich výběru, odpovězte si na následující otázky, která vám pomohou vyřadit kopačky, které nevyužijete, a zaměřit se jen na ty druhy, které jsou pro vás ty pravé.

  • Na jakém povrchu budete hrát?
  • Jakou zátěž mají kopačky vydržet?
  • Jak často budete hrát?
  • Jakou máte velikost?

Hlavním kritériem při výběru správných kopaček je povrch, na kterém se budou používat. Na měkké a mokré povrchy jsou určené kopačky s kolíky. Naopak na suché a tvrdé povrchy jsou vhodné lisovky a turfy.

Podrážka kopaček

Na trhu je velké množství kopaček určené pro měkké, tvrdé, přírodní, umělé i halové povrchy. Při jejich výběru se zaměřte na specifické označení.

 

označení kategorie povrch příklad
Soft ground SG kolíky měkký přírodní tráva
Firm ground FG lisovky pevný přírodní tráva
Hard ground HG lisovky tvrdý tráva, škvára, písek
Artificial ground AG lisovky umělý umělá tráva
turf TF turfy umělý umělá tráva, škvára, písek
indoor IN sálovky sálový halový povrch, parkety

 

Druhy kopaček:

  • Lisovky FG, HG, AG – jsou určené především na trávu, patří k základnímu vybavení každého fotbalisty, jedná se o kopačky s lisovanými špunty.
  • Kolíky SG – jedná se o kopačky s výměnnými kolíky, které lze libovolně měnit kovové za plastové, vždy záleží na konkrétním povrchu a také na požadavcích hráče.
  • Turfy TF – se hodí na tvrdší povrchy a umělou trávu, turfy pomáhají udržovat stabilitu fotbalistům.
  • Sálovky IN – jsou určené na sálový fotbal nebo futsal, tento druh kopaček má hladkou podrážku, která je vybavená takovou technologií, aby obuv nedělala na povrch stopy a fotbalistovi to neklouzalo.

Materiál kopaček

Kopačky se vyrábějí ze syntetické kůže, kůže nebo z moderních syntetických materiálů. Pokud patříte k rekreačním fotbalistům, je vhodné vybírat z kopaček ze syntetickém kůže, které patří k levnějším variantám a nebudete oproti protihráčům příliš zaostávat.

Pro aktivní hráče, věnující se fotbalu naplno, jsou lepší kopačky vyrobené z kůže nebo z moderních syntetických materiálů. Jedná se totiž o kvalitní materiály. Takovéto kopačky často obouvají hráči jako Christiano Ronaldo, který má pro letošní sezónu kopačky Nike Mercurial Superfly, Lionel Messi zas používá kopačky Adidas Nemeziz 17, nebo český fotbalista Petr Čech, který spolupracuje se značkou Puma.

Každá kopačka je originál, stejně jako vaše noha, proto jejich výběru věnujte dostatečnou pozornost. Jak už jsme výše zmínili, věnujte pozornost tomu, na jaký povrch budete kopačky používat, a jakému materiálu dáte přednost. Nejdůležitější při výběru kopaček je hlavně pohodlnost.