Co je to andropauza a jaké jsou její příznaky

 

Andropauza je mužský přechod, který se vyznačuje typickými příznaky, které si uvedeme. U všech mužů, kteří dovršili 50 let věku, lze mluvit o mužském přechodu neboli andropauze. U ženy je období přechodu mnohem zřetelnější díky končící pravidelné periodě, návalům horka, únavě a prudkému výkyvu nálad. U mužů nastává také období velkých změn, když se proces stárnutí přihlásí o slovo. Andropauza i menopauza jsou znaky toho, že naše tělo pomalu ale jistě stárne. Většina mužů si nechce příznaky andropauzy přiznat a už vůbec se nechtějí s těmito příznaky nikomu svěřovat. Jde o jeden z důvodů, proč je těžké přesně určit, jak vlastně andropauza probíhá.

Andropauza příznaky

Z biologického hlediska ale jasně dochází ke snižování mužského hormonu testosteronu, což se projevuje už od 30 let muže. První příznaky poklesu hormonů se výrazněji projevují právě až kolem dovršení 50ti let. Nástup příznaků andropauzy trvá několik let a muži si obvykle ze začátku změny ani neuvědomují. Jedním z typických příznaků andropauzy je ztráta chuti na sex a s tím související impotence. To je pro muže, jenž  žili doposud aktivní sexuální život velmi psychicky náročné a většinou se to citelně odrazí na jejich náladě. Rozmrzelost se pak postupem času prohlubuje.

Ztráta chuti na sex, náladovost i špatné usínání

Náladovost je dalším typickým příznakem mužského přechodu. Pocity radosti a dobré nálady rychle střídají negativní myšlenky, deprese, stres, nervozita a pocit beznaděje. Se špatným psychickým stavem se dostaví i nespavost v podobě těžkého a pomalého usínání, nebo častého buzení během noci. Celkově dochází ke snížení energie tolik potřebné pro život a ke koncentraci. Ztráta koncentrace často muže vykolejí nejen v pracovním, ale i v soukromém životě a uvedené příznaky mohou vést k depresivním stavům.

Čtěte také článek na Erekce.cz o zýšení testosteronu

Psychika a fyzický zdravotní stav

Kromě psychických příznaků se andropauza projevuje i zhoršením fyzického zdravotního stavu a výkonnosti. Pokles hormonů v mužském těle je příčinou onemocnění srdce a cév. Muži jsou pak v tomto období mnohem náchylnější k srdečním a mozkovým příhodám. V tomto období jsou ohroženy také kosti onemocněním zvaným osteoporóza. Může tak docházet k častým bolestem kloubů, zad i jednotlivých kostí. Kosti jsou postupem času stále křehčími a náchylnějšími k poškození a zlomeninám. Dalším fyzickým příznakem andropauzy je vypadávání vlasů, ztráta svalové hmoty a pomalé a postupem času stále rychlejší přibývání na váze.

Jak si pomoci během andropauzy

Na rozdíl od menopauzy mužská andropauza ve velké míře nepotká každého muže. Když zaznamenáte některé z výše uvedených příznaků, nemusí nutně jít o příznak andropauzy, ale nějaké jiné choroby. U svého praktického lékaře si lze nechat změřit hladinu hormonů, zejména testosteronu. Pokud vám výrazně ubývá, jste v mužském přechodu. Substituční, a alternativní medicína nabízí možnosti pro zmírnění příznaků andropauzy. Během substituční léčby jsou pak indikovány mužské hormony schopné zmírnit uvedené potíže anebo je odbourat zcela. Léčbu musí předepsat lékař a je třeba nemít nějaké závažné zdravotní problémy. Lékaře bude při vyšetření zajímat celková stavba vaší kostry, intimní i ostatní ochlupení, stav vlasů, vaše prostata a prsa. Lékař provede alespoň 2 na sobě nezávislá vyšetření pro zjištění hladiny testosteronu v krvi.

Léčba a andropauza

Jelikož se jedná o pokles produkce hormonů, jde o hormonální léčbu. Podávání hormonů je velmi přísně propojeno s vašimi výsledky vyšetření. Ne každému muži je však tato léčba předepsána. Léky navíc nejsou žádný zázrak a po jejich vysazení se problém zase pomalu vrací. Neudělají vás výrazně mladším ani silnějším. Dokáží ale poměrně úspěšně zlepšit kvalitu vašeho života, včetně toho sexuálního. Každopádně je ale vždy nutná změna životního stylu. Pravidelný pohyb, zdravá a vyvážená strava, zbavení se závislosti na návykových látkách v podobě kouření a alkoholu, omezení tuků, ale i známé pozitivní myšlení místo pesimistického pohledu na život může příznaky andropauzy oddálit. Je současně třeba obohatit svůj jídelníček o selen, vápník a draslík.

Prevence andropauzy – dostatek sexu a zdravý životní styl

Andropauzu výrazně omezí vaše dobrá fyzická kondice, na kterou vám ale nestačí pouze hodina v posilovně. Je třeba sportovat pravidelně. Sport, pobyt na čerstvém vzduchu, zdravá strava, dostatek koníčků a radosti v životě dokáží mužský přechod spolehlivě posunout. Jiná prevence bohužel zatím neexistuje. Pokud si za zdravými návyky stojíte už dnes, můžete přemýšlet nad velmi uspokojivým zdravotním stavem do vašeho vysokého věku. Sport je skvělá prevence před ubýváním testosteronu, stejně jako sex. Pohyb a budování svalové hmoty má andropauzu obrovský vliv. Kdo trénuje, má lepší výsledky a to i ve funkci pohlavních orgánů. Jakákoliv fyzická zátěž podporuje přirozenou tvorbu testosteronu, ale i většího sebevědomí. Zabírá tedy i práce na zahradě, sekání dřeva nebo skládání uhlí.

Čtěte také: Erekce v létě: 13 vlivů, které ji zaručeně zničí

Přírodní doplňky

Zapracujte na snížení hmotnosti a zkuste doplňky stravy, které vám pomohou doplnit chybějící energii a hormony. Zaměřte se na přípravky s obsahem mateří kašičky, pylu i ženšenu. Zkusit můžete třeba Sarapis pro muže. Vsaďte také na protein, vynechejte sójový protein, protože ten se hodí zejména pro ženy. Bez práce prostě nejsou koláče. Pokud nechcete svůj sexuální život pověsit na hřebík, berte to jako výzvu a řešte problém. Masturbujte, choďte na masáže prostaty a udržujte se v kondici. Oblíbenou a dobře fungující metodou jsou přípravky na udržení hladiny testosteronu.