Předsíň jako brána do pohody

Vztah společnosti k budování a zařizování vstupních prostor do domácnosti prochází hyperbolou vývoje. Za dob našich prababiček existovaly v nákladných vilách rozsáhlé vstupní haly, jež prezentovaly společenské postavení domácích. I v tehdejších bytech byla předsíň či přijímací hala velkorysá, Stropní svítidlo vchodový prostor osvětlovalo, náladu dodávala menší bodová náladová světla.

Návštěvy zkrátka byly ctěny a vítány. Předsíně poté prošly delším útiskem v rámci budování skromného uniformního obydlí, kde prostě pro nějaké společenské obřady nebyl prostor. Přitom tato část obydlí navozuje atmosféru našeho domova. Sice němá, přece o nás mnohé umí povyprávět příchozím. Třeba o tom, jak velký důraz klademe na přivítání a celkovou náladu v domě.

Dojem začíná ještě přede dveřmi

Ano, je to tak. Vstupní hala není prvopočátkem našeho bezpečného prostoru, ale už přede dveřmi návštěvník podvědomě ladí svá „tykadla“ na ten správný komunikační kanál. Jistě bude daleko uvolněnější, pokud na něj i před vstupem do naší domácnosti dýchne soulad a upravený exteriér, který svou poklidnou energii tiše a přirozeně rozlije do předsíně. Vstupní brány do našeho teritoria.

Na co dát pozor při zařizování a péči

Pokud se pouštíte teprve do plánování výstavby, přimluvte se všemi deseti za předsíň a dopřejte jí dostatek prostoru. Ať se každý návštěvník může zhluboka nadechnout. Nenechte zkrátka vaše návštěvníky podlehnout hned na počátku pocitu stísněnosti. Dopřejte také pozornost dveřím. Nechť jsou bytelné a vždy čisté. Kliky pevné a zámky funkční, panty promazané. Věšák na oblečení umístěte viditelně do přední části, blízko vchodu. Měl by být tzv. po ruce. Vybírejte takový, jež je dobře nadimenzován. Objemné zimní bundy a těžké svrchníky zaberou velkou část prostoru, a proto dbejte i na kvalitu zpracování a použitého materiálu. Pokud nebudete volit věšák coby solitér, existuje samozřejmě kvantum moderních předsíňových sestav, které mají kvalitní věšáky důmyslně zakomponovány.

Kam se zrcadlem

Je to vždy tak trochu oříšek. V souvislosti s jeho umístěním je třeba nejprve zmínit, jak je důležité celkové osvětlení vstupních prostor. Pokud máte možnost dopřát předsíni maximum přirozeného světla, neváhejte a využijte ji. Jestliže takovou možnost nemáte, investujte do kvalitního osvětlení předsíně a pohrajte si s ním. Zabývejte se možnostmi kupříkladu LED osvětlení, které vám může pomoci ke správné atmosféře. Tmavá neosvětlená zákoutí působí depresivně. Přitom dojem, který předsíň v návštěvě zanechá, by měl být ryze pozitivní. Tudíž plný tepla a světla, čistoty, lesku a vzdušnosti. Co se týká zrcadla, neumísťujte jej nikdy proti vchodovým dveřím a při jeho výběru buďte velkorysí, co se týče velikosti. Mělo by pokrýt odraz celé postavy hlavy rodiny. Pokud nedisponujete velkou předsíní, zrcadlo ji opticky rozšíří. Máte-li v domácnosti malé děti, které by závěsné zrcadlo mohlo ohrožovat, využijte nabídky trhu a pořiďte si raději kvalitní nalepovací zrcadlo.

Jak vymalovat a co na podlahu

V každém případě použijte barvy světlé. Útulně působí kupříkladu vliesové tapety, které zdi předsíně změkčí. Na podlahu použijte kvalitní, dobře omyvatelnou krytinu, odolnou i proti drsnějšímu nánosu, jako jsou kamínky v podrážkách či sníh a bláto ze zimních plískanic. Počítejte také s dalšími rozmary počasí a pořiďte si stojan na deštníky.

Pořádek a čistota

To jsou skutečné devizy, které učiní vaše obydlí příjemným a pohodovým. Chaos, který vyvolají rozkopané boty a poházené batůžky v předsíni, ten si vnesete jako břemeno do celé domácnosti. Využijte rozmanitosti a účelnosti, kterou vám nabízí současný designový nábytek do předsíně, a mějte vždy uklizeno a čisto.