Máte dítě v devítce?

Začíná sezóna dnů otevřených dveří na středních školách, protože děti ze základek mají posledních měsíce na to, aby se rozhodly, jakým směrem se bude dál ubírat jejich život. Co s tím, pokud vaše ratolest stále ještě neví?

BlueOlive / Pixabay

Možná už za sebou máte pár hádek s manželkou, ve kterých vám vyčítala, že se o střední školu svého dítěte vůbec nezajímáte. Většinou to tak chodí, pokud rozhodují rodiče, konečné slovo má maminka. Ale i vy můžete se svým synem nebo dcerkou promluvit o tom, co by ho/ji bavilo. Případně je někam nasměrovat. Máme jeden horký tip, na který ukecáte téměř každého deváťáka.

Musí to být něco atraktivního

Když budete syna nutit na kominíka, asi z toho moc nadšený nebude. Samozřejmě se určitě najde pár dětí, které budou rády dělat řemeslo, ale velkou většinu to k takovým věcem moc netáhne. Chce to něco zajímavějšího.

Dost atraktivním oborem, ze kterého je zároveň dobré uplatnění, je multimediální tvorba. Na různých školách ho mají pojatý různě, někde je to jen zaměření IT oboru, jinde se jedná o skutečný umělecký obor. Tak je tomu na Střední škole cestovního ruchu ARCUS v Praze. Studium designu je u nich právem považováno za umělecký obor, ve kterém není nutné povinně maturovat z matematiky. To je pro mnoho dětí dost pádný argument, ne?

Moderní vybavení

U čeho dnešní děti stráví nejvíce času? U počítače, mobilu a tabletu, přesně tak. Dopřejte jim to štěstí s moderními technologiemi pracovat i při studiu. Multimediální tvorba se zaměřuje právě na počítačovou grafiku, animace, studium fotografie, historie umění, tvorby webových stránek, ale i marketingu nebo managementu. Navíc se děti už od prváku povinně učí dva cizí jazyky (angličtinu, němčinu, španělštinu, ruštinu nebo francouzštinu). Velmi dobře se pak uplatňují jako programátoři, v oblasti výroby tiskových materiálů, multimediálních technologií, tvorby výukových prezentací apod.

Děti jsou nadšené, když vyučování probíhá ve fotoateliéru, k výuce používají tablety a pracují na skutečně potřebných věcech. Studenti multimediální tvorby na SŠ cestovního ruchu ARCUS totiž dokonce vedou skutečnou cestovní kancelář! Jedná se tam s nimi jako s dospělými. Odborné předměty často vyučují externisté z praxe, kteří jen suše nevykládají probíranou látku. Děti jsou připravovány na to, co je čeká po škole.

Zážitky ze střední

Možná si ještě sami vybavujete zážitky z lyžáku nebo z výletu do Národního divadla. Na skvělé příběhy ze střední se vzpomíná do konce života, proto je pro studenty multimediální tvorby připraveno mnoho výletů do zahraničí včetně zmiňovaného lyžařského kurzu. Středoškolský život si přece musí užít!

Samozřejmě nemusíte svému dítěti vnucovat zrovna výše popisovaný obor. Ale dobře se na něm ukazuje to, čím by se mělo perspektivní studium vyznačovat. Ve zkratce musí především platit, aby vaše dítě bavil a mělo z něj dobré uplatnění.