Kamarád mi půjčí …

Něco vám chybí a vy to nutně potřebujete? Tak zkuste požádat kamaráda či souseda, protože dnes je úplně běžné, že se lidé obracejí na své známé a půjčují si různé věci, které zrovna potřebují. A pokud máte hodného souseda anebo kamaráda, tak určitě také uspějete.

Foundry / Pixabay

Manželku a auto ti nepůjčím

Je těžké najít odpověď na to, co všechno si vlastně můžete půjčit. Protože velice známá hláška, ve které se říká, že manželka a auto by se půjčovat nemělo, již dávno neplatí a jsou kamarádi či sousedé, kteří k vám přijdou právě s prosbou, abyste jim třeba na víkend půjčili auto. Je hodně lidí, kteří jsou velkorysí a chtějí svým známým pomoci, a tak se snaží, avšak měli bychom znát jistou míru, kdy je to opravdu pomoct v nesnázi a kdy už je to pouhé zneužití vašeho dobrého srdce. Většinou se kamarádům půjčují věci, které nejsou běžné v každé domácnosti a je zbytečné, aby si je kupoval, když je třeba bude potřebovat jen jednou, například nějaké speciální stroje anebo vlečka za auto a podobně.

Opatrovat jako oko v hlavě

Problém nastane, když svému kamarádu půjčíte něco opravdu drahého, protože pak máte strach, aby se s tím něco nestalo. Ovšem pokud je to dobrý přítel, tak vy byste měli být v klidu a právě on se má bát, aby všechno proběhlo v pořádku. Je mnoho kamarádů, kteří si od vás jistou věc půjčí a vrátí ji poškozenou a zapřou jejich vinu, v takovém případě se nabízí jen jedna rada a tou je, abyste již nikomu nic nepůjčili, ovšem to vaši věc neopraví. A tak je důležité, abyste přemýšleli nad hodnotou věci a tím, jaký kamarád s prosbou přijde.

Mohu po něm něco chtít?

Pravdou je, že zaplacení za půjčku dané věci bývá opravdu složité, protože pokud jde o dobré kamarády, tak jeden druhého nechce okrást, a tak je velice těžké ustanovit nějakou cenu. Ale ve skutečnosti to ve většině případů funguje tak, že kamarád vám za vypůjčení věci dá nějaký malý dárek, což na vesnicích bývá hlavně slivovice, ale mohou to být i jiné dárky. Avšak s tím, že když bude přítel něco potřebovat, tak vy mu také musíte vyhovět a danou věc půjčit. Takže v podstatě je to jistý druh závazku, který se s vámi potáhne. Ovšem pokud se jedná o dobré přátelství, tak to ani jednoho nezatěžuje.

Kamarádství se rozplynulo

V některých případech je lepší se půjčování vyhnout, protože to rozbilo nejedno přátelství. Stačí nešťastná náhoda a může vzniknout velká hádka. Například vrácení vadného stroje, jeden bude tvrdit, že jste to udělal vy a vy se budete bránit tím, že už to bylo, což je nekonečné dohadování. A mnohdy to tak bude i při vyrovnání. Například se kamarád jen tak ze slušnosti zeptá, co za to přijde a vy mu nabídnete nějakou úplně malou částku, aby se vám vrátilo, a hned může přijít hádka, protože se mu to buďto může zdát drahé anebo od vás očekával, že to uděláte zadarmo, když jste přátelé.

 

Pomozte přáteli v nouzi, ale nenechte se zneužívat. A pořádně se rozmyslete, abyste zbytečně nepokazili dobré přátelství.