Jak se zbavit zlozvyku?

S novoročními předsevzetími se snažíme odstranit z našich životů zlozvyky, které nás trápí a negativně ovlivňují, a to většinou dlouhodobě. Může jít o standardní kouření, přejídání se sladkostmi, ale třeba i neustálé kontrolování mailu nebo chorobné nakupování. Ty nejšťastnější z nás netrápí žádný negativní návyk, úzkostlivé a nevyrovnané osoby se ale mohou trápit hned s několika najednou. Jaké jsou nejčastější zlozvyky, jak s nimi bojovat a jakým způsobem se jich účinně zbavit? Nechte se inspirovat následujícím článkem.

geralt / Pixabay

Jak vzniká zlozvyk?

Zvyk je železná košile – jde o činnost, která se svým opakováním stává pravidlem, přičemž k vytvoření návyku (a je jedno, zda s pozitivním nebo negativním dopadem na Váš život) stačí tělu dvacet dní, aby si ho zafixovalo jako jakýsi rituál. Většina zlozvyků vzniká z vnitřního neklidu a stresu, což dobře vysvětluje to, že jste při jeho vykonávání nervózní. Negativní návyky naplňují nějakou potřebu, a tu je nutné zjistit. Co je spouštěčem zrovna Vašeho zlozvyku? Nuda, stres, vliv okolí nebo snad samota? Pomůže Vám to nejen ujasnit si problém, pohnout se z místa, ale taky lépe poznat sám sebe a svůj vnitřní svět.

Jaký zlozvyk je nejhorší?

To je dost subjektivní a záleží na tom, jak moc ho vnímáme my sami jako obtěžující. Někomu jen lehce znepříjemňuje život, druhého přivádí k šílenství, ale zbavit se ho přesto nedokáže. Člověk by si měl uvědomit, zda jde o návyk takřka neškodný nebo ohrožuje například Vaše zdraví.

Jak se zlozvyku zbavit?

V první řadě je nejdůležitější si ho uvědomit, přijmout ho a odhodlat se ke změně. Odůvodnit si, proč se ho chcete zbavit a co Vám to do budoucna přinese (zlepšení zdravotního stavu, více peněz, vyřešení partnerských nebo pracovních problémů, a podobně). Pokud jste svým negativním návykem přímo znechuceni, jste na dobré cestě. Sepište si na papír body, v čem by měl být Váš nový život lepší. Čím víc detailů použijete, čím víc budete konkrétní, tím lépe. Srovnejte svou vizi se současností a ještě jednou si vše v hlavě projděte. Představte si reálnou podobu například ušetřených peněz za určitou dobu bez kouření, čokolády nebo nakupování oblečení ve výprodejích. Sníte o nějaké věci nebo zážitku, ale dosud jste neměli dostatek financí na koupi nebo realizaci svého plánu? Teď je ta pravá příležitost využít odstranění zlozvyku ke splnění dávného snu!

Stanovte si datum, odkdy začnete na zbavování se návyku pracovat, a termín dodržte. V žádném případě to nedělejte pouze kvůli partnerovi, kamarádce nebo kolegům – nejdůležitější je Vaše osobní přesvědčení. Nezbytná je i motivace – metoda cukru a biče je ideální. Určete si odměny za zvládnutí každého kroku, měsíce odříkání, ztraceného kilogramu, .. a stejně tak i jakési „pokuty“ za nedodržení plánu. Nemělo by jít však o nic dramatického, mohlo by Vás to demotivovat a odradit od pokračování. Takový příspěvek na charitu ale pomůže dobré věci, takže ze sebe budete moci mít dobrý pocit, nebo ne?

Nahraďte zlozvyk jiným, avšak prospěšným návykem. Odstraněním pravidelné činnosti, která Vás až dosud naplňovala, vznikne ve Vašem životě prázdný prostor, a pokud ho vhodně nenaplníte, hrozí, že ke zlozvyku opět sklouznete.

Svěřte se rodině, přátelům i kolegům o svém záměru – Vaše odhodlání bude vytrvalejší a motivace větší, pokud budete vědět, že máte ve svém okolí podporu a pomoc.

Uvědomte si, že jste originál, a co platí na jednoho, nemusí platit na druhého. Zkoušejte různé varianty řešení Vašeho problému, vyhledávejte si informace, čtěte články, ptejte se odborníků i laiků, a pokud jedna možnost selže, nebojte se vyzkoušet něco jiného.

Vytrvejte! Jak už bylo řečeno na začátku – vypěstovat si návyk trvá asi tři týdny, a pokud jste to zvládli u zlozvyku, zcela jistě to dokážete i v opačném případě. Věřte si!

Pokud se budete na svůj zlozvyk (nebo přímo závislost) cítit krátcí, nebojte se oslovit odborníka. Ten je tu od toho, aby Vám pomohl.