Zaměřeno na řidiče, nová Kia Stonic

Kia představuje další přírůstek do své rodiny v podobě stylového městského crossoveru pod názvem Stonic. Nabídne interiér zaměřený na řidiče, mild-hybrid provedení a mnohem více. 

Design

Kia Stonic se poprvé představila v roce 2017 a zařadila do kategorie SUV, konkrétně do nižší třídy. Jedná se o nejmenší SUV, které má korejská automobilka ve svém produktovém portfoliu. Což dokládá zejména výška, která dosahuje pouze 1 500 mm. Ostatně rok 2017 bychom s nadsázkou mohli označit jako rok malých SUV.

Kompaktní crossover je proto ideálním městským automobilem. Už na první pohled zaujme především futuristicky laděným vzhledem. Ten v mnoha ohledech navazuje na svého úspěšného předchůdce Kia Rio.

Na sportovním designu upoutá například detail, kterým je mohutný C sloupek. Široká záď s vytaženými blatníky a poutavé barevné provedení, zejména v podobě oficiálně prezentované černožluté kombinaci, cílí především na mladé motoristy. 

Jízdní vlastnosti

Jak je na tom Kia Stonic pod kapotou? Kia vsází na širokou nabídku motorizací, základní je verze zážehový čtyřválec 1,25 litru s výkonem 84 koní. Naopak nejvyšší verzi reprezentuje přeplňovaný zážehový tříválec s výkonem 120 koní.

Jízdní projev by se dal charakterizovat jako klidný a jistý. Tento crossover je schopný potěšit ty, kteří si potrpí na praktičnost, ale zároveň chtějí nenáročné vozidlo. Zejména nejvyšší motorizace poskytne velmi dobrou jízdní dynamiku.

Coby oficiální hodnotou uváděnou ve specifikacích Kia Stonic prezentuje kombinovanou spotřebou 5 litrů. Praktické zážitky z terénu dokazují, že skutečná spotřeba se od této hodnoty příliš neliší, což je velmi pozitivní zjištění. 

Interiér

A ačkoli se jedná o poměrně malý automobil, usednutí zanechá příjemný dojem. Je až překvapivé, kolik prostoru umí tato Kia nabídnout v interiéru. Díky výšce se do vozu pohodlně nastupuje a za volantem nabízí perfektní přehled. Který navíc doplňuje i výborně řešená ergonomie ovládacích prvků.

Z prostorného interiéru však neprofituje jen samotný řidič. Kia Stonic pohodlně uveze posádku čítající čtyři dospělé, kteří kolem sebe stále budou mít dostatek prostoru. Interiéru tak vlastně ani nelze nijak vytýkat, že vsadil na osvědčený koncept z již vzpomenutého předchůdce Kia Rio.

Zavazadelník pak přichází s celkovým objemem prostoru 352 litrů, což je hodnota dostačující. Vysoká nakládací hrana však asi nebude úplně to, z čeho budete potěšeni. 

Nová Kia Stonic jako mild-hybrid

V roce 2020 se navíc dočkal model Kia Stonic upgrade a na trh se tak v Česku podívalo modernizované provedení s mild-hybridním systémem. A to hned ve třech úrovních výbavy – Comfort, Exklusive a TOP.

Inovovaná Kia tak přijíždí s parametry, v nichž nechybí například osmipalcový infotainment a 4,2palcový informační displej v přístrojovém štítu, vyhřívaná přední sedadla a volant či zadní parkovací senzory a zadní parkovací kamera.