Z čeho vám pomůže havarijní pojištění?

Zatímco povinné ručení je skutečně povinné a jezdit bez něj nemůžete, aniž byste riskovali vysokou pokutu, uzavřít si také havarijní pojištění povinností majitele automobilu není. Přesto je dobré takovou pojistku mít, protože vám může ušetřit dost peněz.

S povinným ručením si nevystačíte

Povinné ručení nijak nekryje vaše škody, hradí se z něj výhradně škody na automobilu či automobilech a dalším majetku, případně i zdraví, účastníků dopravní nehody, kterou jste zavinili. Takže díky povinnému ručení se nemusíte starat o úhradu nákladů ostatních, ale co vaše škoda? Dopravní nehoda jen velmi zřídka neskončí poškozením všech zúčastněných vozů. A právě proto je dobré být pojištěn i havarijně. Ale není to jediný důvod.

Nejen poškození vlastního vozu

Havarijní pojistka kryje nejen poškození vlastního vozu, ale také před krádeží, a to jak součástek auta či jeho vybavení, tak i celého vozu. Další součástí havarijního pojištění je také krytí proti následkům nepříznivého vlivu přírodních živlů na stav pojištěného vozidla (silný vítr, krupobití apod.), nebo před řáděním vandalů při parkování auta na veřejně dostupném místě.

Vyberte si tu nejlepší nabídku

Konkrétní rozsah havarijního pojištění je ale individuální a záleží na nabídce jednotlivé pojišťovny. Proto je před uzavřením smlouvy o pojištění vhodné využít některý srovnávač nabídek havarijního pojištění, který vám po zadání parametrů vašeho vozu vybere nejvýhodnější nabídky pojistek, a to včetně aktuálně probíhajících akcí. Pro všechny srovnávače ale budete potřebovat nejen značku a typ vozidla, ale také další údaje z velkého technického průkazu, jako datum výroby, objem motoru, výkon, hmotnost atd. Dále bude třeba uvést, zda má vůz nějaké zabezpečovací zařízení a pokud ano, tak jaké.

All risk nebo jen něco?

Ve finální podobě pojistky si můžete vybrat, jaké pojistné plnění je pro vás nejdůležitější a pojistit se buď na všechno (takzvaně all risk), nebo jen na něco. Ne vždy je ale nejlepší variantou nejlevnější havarijní pojištění. Podobně jako u podobného ručení je důležitý nejen rozsah pojištěných rizik, ale také finanční limity plnění. Příliš levná pojistka znamená příliš nízký limit plnění, což zejména u dražších aut znamená, že v případě havárie vám vaše pojišťovna neuhradí celou škodu, ale jen její část. Než pojištění uzavřete, zvažte možná rizika, aby bylo vaše krytí co nejefektivnější.