Usínáte za volantem? Zastavte!

Mezi námi je spousta řidičů kamionů i osobních automobilů, kteří na silnicích tráví mnoho hodin denně. Je úplně jedno, jestli jsou odpočatí, zda v noci spali plnohodnotným spánkem, nebo nemohli nějakého důvodu spát. Jenomže u unavených řidičů se projevuje nedostatek odpočinku tím, že jsou nesoustředění, unavení, ospalí a díky tomu může snadno dojít k mikrospánku či dokonce k autonehodě.

Braňte se únavě a spánku


Jestliže víte, že jste toho v noci moc nenaspali, anebo jednoduše nejste v kondici, měli byste dělat přestávky častěji, než je obvyklé. Kdybyste se zeptali řidičů kamionů, co dělají, aby se cítili ready, jistě by vám poradili následující rady:

  • Větrejte nebo si pusťte klimatizaci na nižší teplotu
  • Kupte si energetický nápoj
  • Dejte si zelený čaj příp. kávu
  • Poslouchejte hlasitou a rychlou hudbu
  • Opláchněte si obličej studenou vodou
  • Každou hodinu na pět minut zastavte, vystupte, zacvičte si, protáhněte se a vydýchejte se.

Když už je nejhůře, je lepší si na půl hodiny zdřímnout. Jsou řidiči, kteří o sobě ví, že jim stačí např. deset min. spánku, a i takto kratičký spánek je dokonale „nakopne“, poté mohou pokračovat v řízení vozu a cestování.

Co se týče prášků proti spánku, i takové si můžete zakoupit. Lépe řečeno jde o výživové doplňky, díky nimž budete déle čilí. S těmito by se to však nemělo přehánět, protože způsobují zatížení srdce. Než si povzbuzující doplňky stravy zakoupíte, pečlivě si přečtěte příbalový leták, případně se poraďte v lékárně s lékárníkem. Dlouhodobé užívání není nikdy dobré, tělo si na látky přinášející organismu povzbudivé účinky zvykne a dávky byste museli zvyšovat.

Závěrem by se dalo říci, že před jízdou bychom si měli vždy řádně odpočinout, abychom se nemuseli „dopovat“ kávou, energetickými nápoji ani jinými povzbudivými látkami. Jen tak si můžeme být jisti, že uděláme co nejvíce pro to, aby nedošlo k mikrospánku nebo nesoustředění se na řízení a nepozornosti.