Kde vybrat kvalitní ložiska do automobilů a dalších strojů?

I ty nejmenší součástky mají velký vliv na správné a bezporuchové fungování celých strojů, proto je nezbytná jejich kvalita. Patří sem i ložiska, součástky, bez kterých se žádné stroje neobejdou. Jedním ze špičkových dodavatelů ložisek je společnost TECHSEAL s.r.o., která se mimo prodej ložisek zabývá také výrobou a prodejem průmyslového těsnění, automobilových a průmyslových řetězů a těsnění gufera.

Bez ložisek to nejede

Ložiska jsou specifickou technickou součástkou, která má za úkol snižovat tření při otáčení nebo posunu ploch. Mají nezastupitelnou funkci ve všech možných strojích a neobejde se bez nich samozřejmě ani automobil. Najdete je v podvozku, kde jsou ložiska kol jednou z nejdůležitějších součástek, stejně tak nemohou chybět v motoru nebo v převodovce. Výměna ložisek je častým úkonem v autoservisu, ale někteří automobiloví nadšenci si je mění i sami. To ovšem chce mít nějaké zkušenosti, protože velmi záleží na jejich správné montáži. Ač jde o malou součástku, její špatná montáž by mohla způsobit velké problémy.

Typy ložisek

Koupit ložiska není problém, jen to chce vědět, jaké člověk hledá. Existuje jich poměrně dost typů, které se rozdělují podle více kritérií, například typu přenášené síly, druhu či principu pohybu. Nejčastěji se používají valivá ložiska. Těmi nejpoužívanějšími z nich jsou pak určitě kuličková ložiska. Ta mají široké možnosti použití, přenáší dobře radiální i axiální síly, jsou odolná v nízkých i velmi vysokých otáčkách, jsou konstrukčně jednoduchá, nevyžadují téměř žádnou údržbu a jsou navíc levná. Dražší variantou jsou kuželíková ložiska, která také přenáší oba typy síly. Ovšem kvůli své poměrně vysoké ceně se moc často nepoužívají. Dalšími typy podle principu pohybu jsou jehlová ložiska, soudečková nebo válečková ložiska. Důležité je ale samozřejmě znát i správný rozměr.

Na stránkách společnosti techseal.cz najdete širokou nabídku kvalitních ložisek různých typů a rozměrů, samostatně i v sadách. S těmito ložisky budou všechny auta i stroje fungovat zase perfektně.