Jak zjistit u pneumatik datum výroby?

Na bočnici každé pneumatiky lze nalézt celou řadu kódů, označujících její parametry. Kromě rozměrů a rychlostního či hmotnostního indexu se tam nachází i dvanáctimístný kód DOT, což je zkratka pro americké ministerstvo dopravy (Department of Transportation). Tento údaj se na pneumatikách uvádí spíše pro potřeby amerických trhů, v Evropě není povinný. Převzala ho ale většina výrobců a najdeme ho tak téměř na všech pneumatikách, nejčastěji ve zkrácené podobě posledního čtyřčíslí.

Jak poznat stáří pneumatiky?

Kód kromě informací o výrobci obsahuje i datum výroby pneumatiky. To lze zjistit právě z posledních čtyř čísel. První dvojčíslí označuje týden v roce a druhé rok výroby. Pokud je tedy na pneumatice za zkratkou DOT například čtyřčíslí 1018, znamená to, že byla vyrobena v desátém týdnu roku 2018.

Jak staré pneumatiky je možné prodávat jako nové?

Vzhledem k sezónnosti pneumatik musí jejich výroba probíhat s předstihem, aby výrobci stihli vyrobené kusy dodat na sklady obchodníků. To znamená, že letní pneumatiky se začínají vyrábět v zimě a naopak. I z tohoto důvodu se tak při koupi zcela nových pneumatik můžete setkat s datem výroby v minulém roce.

Při koupi pneumatik hraje roli nejen datum výroby, ale i správné skladování.

 

Sami výrobci se rozhodli zbořit mýtus, který kolem značení pneumatik panuje, protože se jim na skladech hromadily pneumatiky rok či dva staré. Není totiž pravdou, že pneumatiky vyrobené v loňském roce by měly být kvalitativně horší než ty letošní. Začínají stárnout až při namontování na vůz a jejich používání. Důležitější než samotné datum výroby je především správné skladování pneumatik.

 

Pokud jsou skladovány v suchých a chladných prostorech, vydrží v nezměněném stavu i 5 let. Po tuto dobu je lze prodávat jako nové. Studie Michelinu uvádí, že rok skladování odpovídá 3 týdnům používání.

 

Stáří pneumatik by nemělo být tím nejdůležitějším kritériem řidičů při rozhodování o koupi. Pokud sháníte nové pneumatiky a nevíte si rady, nechte si poradit v pneuservisu, kde vám rádi o pneumatikách řeknou více.

 

 

Zdroj foto: Pixabay.com