Jak prodloužit životnost turba?


Výraz turbo je zlidovělé pojmenování turbodmychadla. Kolikrát si lidé oba pojmy nespojí a ptají se na oba výrazy zvlášť. Proto hned v úvodu toto vysvětlení. Velká většina automobilů, které dnes a denně na silnicích potkáváme, je vybavena turbem. Turbodmychadlo je však část automobilu, která je velmi citlivá na zacházení řidičem vozidla. Jsou návyky, které turbu životnost zkracují, ale také mohou jeho životnost výrazně prodloužit.

Základní principy pro prodloužení životnosti turba

Určitě víte, že turbodmychadlo je poháněno výfukovými plyny a jeho úkolem je stlačovat vzduch do sání motoru. Obecně, čím více je motor namáhán, tím vyšší je teplota výfukových plynů, což výrazně ovlivňuje i teplotu turbodmychadla. Dochlazení, neboli ochlazení, turbodmychadla docílíme tak, že necháme motor běžet na volnoběh zhruba 30 vteřin po jízdě.

Pokud jedeme v běžném provozu, pak by důsledky neměly být takové, jako tomu je při vyšších rychlostech. Častou jízdou po dálnici snižujeme životnost turba tím, že nenecháme auto alespoň oněch 30 sekund na volnoběh. Častým vypnutím a zapnutím, převážně na odpočívadlech či benzínkách, tak turbu rozhodně dobře neděláme. Turbo není správně promazáváno a může dojít k jeho zadření.

Důležitý je i start

Když startujeme automobil, dbáme na řádné prohřátí motoru. S tím je spojeno i zahřátí turba. Motor ze začátku není dobré vytáčet, jelikož otáčky by se měly zvyšovat až po zmíněném zahřátí.

A co Start&Stop

Ač tento systém výrazně šetří palivo ve městech, opačný problém může nastat u jiných částí motoru. Turbo je právě jednou z částí, které tento systém moc nepomáhá. Dnešní trend je takový, že tento systém je ve většině nových automobilech, proto buďte s jeho používáním obezřetní a myslete ekologicky a ekonomicky zároveň.

FlexaMi Auto s.r.o.
Sochorova 13
Brno – Žabovřesky 616 00
IČ: 293 68 596
DIČ: CZ 293 68 596
www.flexamiauto.cz