Co všechno nabízí a umí ŠKODA Connect?

Bezpečnost provozu a automobilů samotných se stává jedním z hlavních témat pro všechny automobilky, a to především vzhledem ke stále se zvyšující hustotě provozu, se kterou souvisí i větší míra rizika dopravní nehody. Automobilky neustále představují nové prvky aktivní i pasivní bezpečnosti.

Otázka pasivní bezpečnosti se řeší již dlouhá léta, nyní se výrobci začali více zaměřovat na prvky aktivní bezpečnosti včetně různých jízdních asistentů. V následujících řádcích se dočtete, jak funguje systém Front Assist, kterým jsou vybaveny moderní vozy Škoda a Volkswagen.

Představujeme systém Front Assist

Systém Front Assist vás vždy včas informuje o každém nebezpečí a v případě potřeby připraví automobil na brzdění nebo rovnou sníží jeho rychlost, aby zabránil kolizi s prudce brzdícím autem před vámi, nebo chodcem, který se náhle zjevil ve vozovce. To je jen stručný výčet situací, které vám pomůže rychle a bez následků na zdraví či majetku vyřešit asistenční systém Front Assist.

Aktivní bezpečnostní prvky pomáhají redukovat počet dopravních nehod

V případě, že už dojde k dopravní nehodě, jsou nepostradatelným pomocníkem prvky pasivní bezpečnosti. Jejich úkolem je ochránit zdraví a život všech pasažérů. Patří mezi ně hlavně bezpečnostní pásy, airbagy, dětské autosedačky či konstrukce karosérie zkonstruovaná tak, aby v případě nehody co nejlépe ochránila všechny pasažéry.

Front Assist

V dnešní době se však neustále vylepšují i aktivní bezpečnostní systémy, jejichž úkolem je zabránit tomu, aby k dopravní nehodě vůbec došlo. Kromě kvalitních brzd řadíme mezi aktivní bezpečnostní prvky i elektronické bezpečnostní systémy jako jsou ABS, ASR a ESP.

Novinkou posledních let jsou moderní asistenční systémy, které varují řidiče před vozidly v mrtvém úhlu, pomáhají zůstat ve správném jízdním pruhu, případně vás upozorní, že by se hodilo dát si pauzu. V nových vozech značek Škoda a Volkswagen můžete využít i bezpečnostní systém Front Assist, který vám pomůže zabránit srážce s automobilem, chodcem, zvěří či další nečekanou překážkou na silnici.

Jak Front Assist pozná, že se blíží nebezpečí? Inspiroval se u netopýrů!

K rozpoznání nebezpečí využívá Front Assist radarový senzor v předním nárazníku nebo v mřížce chladiče. Po překročení rychlosti 5 km/h vysílá radar elektromagnetické vlny, které se po odrazu od překážky vrátí zpět do snímače. Podle času, po který vlnění putovalo, vypočítá asistent vzdálenost od překážky a v případě jedoucích vozidel i jejich rychlost. Radarové čidlo dokáže rozpoznat překážky i na velké vzdálenosti a navíc je plně funkční i v noci či v mlze.

Front Cross Traffic Assist

O každé překážce se dozvíte včas, abyste mohli reagovat

V případě, že systém Front Assist vyhodnotí vzdálenost vašeho auta od překážky jako nebezpečnou, zahájí sérii několika kroků, které vám pomůžou ke zkrácení brzdné dráhy a k eliminaci nebezpečí. V první fázi vyskočí vizuální upozornění na displeji palubního počítače.

Jestliže na výzvu nereagujete a vzdálenost od překážky se i nadále zmenšuje, přidá se k optickému varování ještě výstražný zvukový signál. V tomto okamžiku udělí Front Assist také pokyn k zahájení příprav na brzdný manévr. Natlakuje se brzdný systém a brzdové destičky se přiblíží ke kotouči. Pokud nyní zareagujete na výstražné signály a sešlápnete brzdový pedál, brzdný účinek bude mnohem efektivnější, než za normálních okolností.

V případě, že výstražné signály ignorujete nebo nejednáte dostatečně rychle, postará se Front Assist o varovné trhnutí brzdovým pedálem. Při rychlostech nad 35 km/h je automaticky zahájeno i částečné brzdění se zpomalením 3,5 m/s2. Díky tomu okamžitě dojde k výraznému snížení rychlosti vašeho vozu. Pokud se kritický odstup od překážky i nadále zmenšuje, zahájí asistenční systém intenzivní brzdění se zpomalením 6 m/s2.

Může se také stát, že se situace vyvíjí tak rychle, že systém některý z kroků ignoruje a přejde rovnou do fáze částečného brzdění. Automatické brzdění je však vždy až poslední možností zásahu do řízení. Mohlo by se totiž stát, že automatickým brzděním by mohla vzniknout kolize s vozidlem za vámi.

Bezpečně nejen na dálnici, ale i ve městě

Na systém Front Assist se můžete spolehnout nejen při rychlé jízdě po dálnici, ale také v městské džungli. Při rychlostech menších než 35 km/h dojde k aktivaci nouzového brzdění City. Ta kromě automobilů spolehlivě analyzuje i pozici, rychlost a směr pohybu chodců a v případě nenadálých situací vám pomůže včas reagovat.