5 tipů jak nenaletět v autobazaru

Nic nevydrží na věky a tentokrát nemáme na mysli vás manželský či partnerský svazek, ale něco mnohem „horšího“. Představte si, že vaše milovaná kára vypověděla službu a vám nezbude, než se do práce pachtit pěšky nebo MHD… To je samozřejmě ta horší varianta, kdy nemáte po ruce žádné prostředky na pořízení nového miláčka. Ti movitější z vás naopak nebudou ztrácet čas a zamíří do nejbližšího autosalonu. My se zaměříme na „zlatý střed“, tedy čtenáře, kteří sice něco málo našetřili, ale ne dost na to, aby si mohli pořídit fungl nové vozítko. Kam tím míříme? Rovnou do autobazaru!

Máte-li spadeno na ojeté vozy z autobazaru, pravděpodobně vám zužuje myšlenka, že vás prodejce oškube jako nebohou slípku. Proto jsme pro vás připravili několik zásadních doporučení, díky kterým se riziko podvodu minimalizuje.

1. Ptejte se, ptejte se, ptejte se

V prvé řadě si připravte seznam otázek. Nebojte se na cokoliv zeptat, neboť vy jste zákazník, který platí. Mělo by vás zajímat například měření hloubky laku, prohlídka v nezávislém autoservise apod. A to i v případě, že nic podobného nezamýšlíte. Prodejce začne být pod náporem dotazů ostražitější a pravděpodobně bude jednat férověji.

extramuz_cz_auto-vyhybka_cz_01

2. Stočené kilometry (ne)hrají roli

Co se týče strašáka v podobě stočených kilometrů, raději svou energii soustřeďte na celkový technický stav vozidla. V praxi může automobil s 300 tisíci kilometry porazit vůz s polovičním nájezdem. I tak se samozřejmě vyplatí nakupovat prověřená ojetá auta s garancí – tu poskytuje každý solidní prodejce.

3. Absolvujte testovací jízdu

Samozřejmostí by měla být testovací jízda. Námi testovaný auto bazar Praha neměl žádné výhrady ani v momentě, kdy jsme chtěli za volantem strávit více času. Během jízdy vnímejte chod pedálů, brzdění, řadicí páku, celkovou stabilitu vozu a všechny možné zvuky auta.

extramuz_cz_auto-vyhybka_cz_02

4. Berte v úvahu po nákupní investice

Počítejte s tím, že do starší ojetiny budete muset nějakou tu korunu investovat. Říká se tomu po nákupní investice a nechcete-li, aby byla příliš vysoká, nechte vozidlo prověřit mechanikem. Třeba se vám nakonec podaří snížit kupní cenu. V lepším případě budete mít jistotu, že je automobil v takovém stavu, v jakém ho prezentuje prodejce.

5. Nepodepisujte papíry, které jste nečetli

A konečně kupní smlouva. Tu vám prodejce v bazaru předloží k podepsání. Nezapomeňte si ji důkladně prostudovat a případně i zkonzultovat s právníkem. Protože jakmile něco podepíšete, není cesty zpět… A abychom nezapomněli, každý solidní autobazar přihodí certifikát garantující skutečnost, že auto není kradené.