Pánské košile

Každý muž má ve svém šatníku několik kusů košil. Jedná se o typickou a nezbytnou součást pánského oblečení a nezáleží přitom, zda si ji obléká každý den pro svou pracovní pozici manažera nebo jednou ročně při návštěvě společenské události.

JESHOOTS / Pixabay

Je mnoho druhů košil, k těm základním patří společenské nebo slavnostní, dále pak neformální a volnočasové. Neměli bychom zapomenout i na pracovní košile, vyráběné především z hrubších a silnějších materiálů jako je flanel. Jak vypadá košile dnes všichni dobře víme, ale jak se její podoba měnila od jejího vzniku až do současnosti?

Historie aneb první košile

Vývoj moderní košile započal přibližně v 15. století. Téměř po celou dobu její existence tvořila především součást spodního prádla. Nejstarším materiálem, ze kterého se košile vyráběly, byl len, který se snadno udržoval, byl pohodlný a na nošení příjemný.

Košile se nosila pod svrchníkem za účelem ochrany těla a vytvoření jakési mezivrstvy. Původní tvar a vzhled košile byl vzhledem k jejímu účelu značně jednoduchý. Střih byl rovný a košile se oblékala přes hlavu. Bílá košile znamenala až do konce 19. století lepší majetkové poměry.

Muži z chudších poměrů si nemohli dovolit platit práci pradleny nebo koupi více kusů košil. Jednobarevnou košili vystřídala až na konci 19. století košile pruhovaná. Zpočátku se nesetkala s pozitivním ohlasem, mnozí lidé se domnívali, že vzorovaná košile má skrývat znečištění látky, ale posléze se na trhu objevily i jiné, mnohdy pestré vzory, avšak s bílým límečkem a manžetami.

Styl košile rozpoznáme podle tvaru límečku. Nejdůležitějším aspektem je, zda límečkem stojí nebo leží. Vzhled současné košile zůstal prakticky neměnný od 1. světové války. Jedinou změnou je náprsní kapsička, která se přemístila přímo na košili, když se přestal nosit třídílný oblek.

Jak vybrat správný střih?

Rovná košile je střihově stejně široká v oblasti hrudníku, pasu i boků. Je vhodná pro muže s nekonfekční postavou, kdy nezdůrazňuje nežádoucí proporce, ale naopak je skryje. V tomto případě se nosí široký límec.

Pro střih mírně vyštíhlený je typické zúžení v oblasti pasu a boků. Tento typ košil je vhodný zejména pro muže s typickou konfekční postavou. Střih košile neomezuje v pohybu, zdůrazňuje linii těla, avšak skrývá i případné drobné nedostatky postavy.

Vyštíhlený střih většinou označován jako SLIM je typický svým vyštíhlením košile v oblasti pasu, boků a rukávů. Záševky na zadním díle košile způsobí zdůraznění mužské postavy. Tento typ košile je vhodný pro štíhlou nebo atletickou postavu.

Pár praktických rad na závěr

Investovat do kvalitní košile se vyplatí. O to více bychom se však měli zaměřit na péči o ni, aby nám vydržela co nejdéle v perfektním stavu. Ihned po koupi košile ji zbavíme všech obalů, špendlíků, cvočků a výztuží a vyžehlíme ji. Ušetří nám to práci při pozdějším oblékání na slavnostní událost.

Košili nikdy neskládáme do skříně, ale vždy věšíme na ramínko. Přehyby způsobené nesprávným skladováním se velmi špatně a náročně žehlí. Při praní košil v pračce je vždy otočíme naruby a zapneme nejméně jeden knoflík od krku. Při takovém zacházení předejdeme zbytečnému poškození košile při nárazech bubnu v pračce a ostatních kusů oblečení. Vyprané košile sušíme pouze na ramínku.